Teatr za kratami

Gliwicki areszt na jeden dzień zmienił się prawdziwą scenę teatralną. Wszystko za sprawą uroczystej premiery sztuki „Pasja. Fragmenty wybrane” zaprezentowanej przez grupę teatralną „Teatr Bez Nazwy”. Tym samym rozpoczęto w Gliwicach obchody stulecia więziennictwa w niepodległej Polsce.

357

Scenariusz spektaklu inspirowany był Pismem Świętym i Drogą krzyżową, jednak bohaterzy osadzeni zostali w realnej rzeczywistości współczesnej. W rolę aktorów wcielili się gliwiccy więźniowie.

Sztuka składa się z sześciu obrazów, które są odniesieniem do męki Chrystusa. Odgrywane przez samych skazanych sceny nawiązują do warunków więziennych – tytułowa Pasja jest też życiową drogą człowieka, który odbywa karę pozbawienia wolności. Przesłaniem obrazów jest teza, że każdy człowiek przechodzi w swoim życiu swoją własną pasję – na wzór pasji Chrystusa. Tym samym zmusza się widza do refleksji i zastanowienia się nad Krzyżem, który on sam niesie w swoim życiu. – tak swoją artystyczną wizję opisywał zgromadzonej na premierze publiczności, autor scenariusza i reżyser – wychowawca kpt. Adam Szymura.

Od początku swojej przeszło 10-letniej działalności, gliwicki teatr więzienny zaprezentował już prawie 100 przedstawień z udziałem skazanych wcielających się w rolę aktorów teatralnych. Kilkukrotnie występował poza swoja siedzibą w śląskich jednostkach penitencjarnych takich jak ZK Cieszyn, ZK Lubliniec, AŚ Zabrze czy ZK Wojkowice. W roku 2008r., za sztukę „Peron IV”, otrzymał I Nagrodę w kategorii Adaptacja Teatralna w I Ogólnopolskim Przeglądzie Małych Form Teatralnych Teatr w Kratkę. Ze spektaklem „Zakonnicy i wariaci”, Teatr Bez Nazwy występował również sześciokrotnie podczas XXV Gliwickich Spotkań Teatralnych.

– Na przestrzeni ubiegłych stu lat, zauważyć można jak polskie więziennictwo ewoluowało. Współczesne więzienia nie mają już jedynie na celu zabezpieczenia podstawowych potrzeb skazanego na czas jego wyroku. – mówił podczas premiery Dyrektor Aresztu Śledczego w Gliwicach ppłk Dariusz Wajszczyk – W dzisiejszych czasach, osadzonych angażuje się w szereg oddziaływań resocjalizacyjnych, tak aby jeszcze skuteczniej przygotować ich do właściwego powrotu do społeczeństwa po odbyciu kary pozbawienia wolności. Teatr więzienny to w naszej jednostce inicjatywa, którą od ponad 10 lat z sukcesem praktykujemy w pracy wychowawczej ze skazanymi.

W uroczystej premierze sztuki „Pasja. Fragmenty wybrane”, która miała miejsce 22 marca, udział wzięli komendanci oraz kierownictwo gliwickich służb mundurowych, przedstawiciele samorządu, duchowieństwa oraz śląscy więziennicy. To jednak dopiero początek – z okazji obchodów stulecia więziennictwa w niepodległej Polsce zaplanowano w tym szczególnym, jubileuszowym roku wyjście z więziennym teatrem do szerszej grupy odbiorców.

Źródło: Areszt Śledczy w Gliwicach

Wiadomości Gliwice od poniedziałku do piątku premiera telewizyjna w sieci kablowej Imperium Telecom o godz. 17:15:

r e k l a m a