fot. Hali Gliwice dzięki uprzejmości From The Sky (facebook.com/ftsdron/)

Ten tekst wywołał spore poruszenie wśród gliwiczan, ale i mieszkańców regionu. Wiele było w nim prawdy – szczegóły dotyczące budowy i przetargów a także operator-ochotnik Hali przy Akademickiej. Fundacja Radan miała zakończyć prace nad harmonogramem pod koniec marca i zaprezentować swoje propozycje na zagospodarowanie Hali Podium/Gliwice/ Areny Gliwice. My dotrzymaliśmy terminu, a teraz czekamy z niecierpliwością na prawdziwy rozkład jazdy dla następcy stadionu XX-lecia PRL-u.

Gliwiczanie, ale i nie tylko oni, z niecierpliwością oczekiwali na zakończenie inwestycji przy ulicy Akademickiej. Po trzech, nierozstrzygniętych przetargach na wyłonienie operatora hali, gliwicka Fundacja Radan zwróciła się do miasta z propozycją współpracy – poinformował na swojej stronie internetowej magistrat pod koniec grudnia 2017 roku.

Fundacja Wspierania Ratownictwa Górskiego, Sportu oraz Działalności Charytatywnej Radan, bo tak brzmi pełna nazwa, działa już od przeszło 10 lat. “Wspieramy wszystkie grupy GOPR, sponsorujemy imprezy i zajęcia sportowe dla dzieci i młodzieży, mając na względzie promocję młodych talentów w celu umożliwienia im ścieżki do kariery sportowej na arenie międzynarodowej” – można przeczytać na jej stronie internetowej. Organizacja imprez masowych z najwyższej półki była więc dla Fundacji Radan prawdziwym wyzwaniem. Pod koniec ubiegłego roku poinformowano, że szczegółowy harmonogram wydarzeń zostanie zaprezentowany w marcu. Z niewielkim poślizgiem termin został dotrzymany.

Prace nad programem działalności hali były prowadzone równolegle z kompletowaniem wyposażenia sal. Meblowanie obiektu zakończy się pod koniec kwietnia. Gotowa jest już ścianka wspinaczkowa w hali treningowej, podobnie jak podłoga spełniająca wymagania różnych dyscyplin sportowych. W głównej hali została zamontowana specjalna podłoga mobilna, która umożliwi organizację różnego rodzaju wydarzeń – od koncertów przez targi po mecze różnych dyscypli sportowych. W wewnątrz i na zewnątrz pojawiło się oznakowanie, które pomoże uczestnikom wydarzeń dotrzeć na swoje miejsce. Wieczorna iluminacja obiektu zachwyca nocą, a udostępniona rolkostrada – pętla o długości 640 metrów – już teraz cieszy fanów rolek. Nieśmiało mówi się także o przeniesieniu organizacji uroczystości państwowych z Placu Krakowskiego na plac przed halą.

Jedynym potwierdzonym wydarzeniem aż do teraz była 850 edycja festiwalu fanów muzyki trance – A State Of Trance, której przewodzi holenderski dj Armin van Buuren. 30 maja do Gliwic zjadą fani muzyki trance aż z 40 państw. Dostępne bilety są już tylko na sektor C w cenie 229 złotych oraz bilety VIP w cenie 850 zł. Nie potwierdziły się natomiast inne doniesienia mówiące, że w Gliwicach zagra legendarny zespół U2. Poza występem holenderskiego DJ-a kalendarz imprez w Hali Gliwice pozostał do tej pory tajemnicą.

Najczęstsze pytanie, jakie zadawano sobie w Gliwicach od dłuższego czasu brzmiało – nie ile kosztowała cała ta inwestycja (tu szacunki są rozbieżne i wahają się w granicach od 333 do nawet 400 mln złotych), ale kto i kiedy zagra na otwarciu obiektu przy Akademickiej.

ŻART PRIMAAPILISOWY

Znany i lubiany zespół Akcent z liderem Zenonem Martyniukiem na czele w towarzystwie innych gwiazd rozpocznie oficjalnie 2 maja kulturalne życie tego obiektu.

Zanim tak się jednak stanie na przybyłych czeka moc atrakcji. Po pierwsze zostanie wówczas zorganizowany dzień otwarty obiektu. Jesienią 2017 roku chętnych na zwiedzanie następcy stadionu XX-lecia było tak wielu, że pojawił się drugi dodatkowy termin. Ciekawostki i zakamarki tego kolosa większego od katowickiego Spodka będzie można poznawać bezpłatnie pod okiem przewodników. Trzeba się będzie jednak wcześniej zapisać. Rejestracja internetowa ruszy w drugiej połowie kwietnia. Po drugie, wokół hali zaprezentują się gliwickie organizacje, szkoły i przedszkola oraz przyjadą food trucki. Na parkingach pojawią się dmuchańce a także inne atrakcje dla dzieci.

Po godzinnej przerwie technicznej na głównej hali publiczność będą rozgrzewać gliwickie zespoły a o godz. 20:00 na scenie pojawi się zespół Akcent. Wybrzmią takie hity tej formacji jak “Przez Twe oczy zielone”, “Czekam na Ciebie” czy “Prawdziwa miłość to Ty”. Lider zespołu, Zenon Martyniuk, szykuje dla uczestników majowego koncertu niespodziankę – gościnnie pojawią się Andrzej Rosiewicz, zespół Feel, IRA, Norbi i Kaja Paschalska. Wisienką na torcie będzie wspólny występ z siostrami Godlewskimi. Monikę i Małgorzatę Godlewskie będzie można spotkać jeszcze przed koncertem w specjalnym namiocie – zrobić sobie z nimi pamiątkowe zdjęcie i dostać autograf.

Po koncercie publiczność zostanie poproszona o wyjście na plac defiladowy. Tam punktualnie o godz. 22:00 rozpocznie się spektakularny pokaz sztucznych ogni.

Zmyślony program otwarcia Hali Gliwice – 2 maja 2018

fot. Hali Gliwice dzięki uprzejmości From The Sky (facebook.com/ftsdron/)

10:00 – 16:00 zwiedzanie Hali Gliwice w 12-osobowych grupach co 30 minut (obowiązują wcześniejsze zapisy, rejestracja ruszy w drugiej połowie kwietnia)

10:00 – 19:30 teren wokół Hali – zlot foodtrucków, stoiska gliwickich NGO i placówek edukacyjnych, dmuchańce

18:00 – 19:00 przerwa techniczna w hali głównej

19:00 Hala główna – koncerty gliwickich zespołów

20: 00 Hala główna – koncert Zenek Martyniuk i przyjaciele (Andrzej Rosiewicz, zespół Feel, IRA, Norbi i Kaja Paschalska oraz siostry Godlewskie)

22:00 Plac defiladowy – pokaz sztucznych ogni

22:30 zakończenie imprezy

Jak powstawała Hala Gliwice?

Budowa hali Gliwice rozpoczęła się w 2013 roku, kiedy rozebrano stadion XX-lecia. Pierwotnie inwestycja miała zakończyć się w połowie 2015 roku. W październiku 2017 roku zarządca uzyskał pozwolenie na użytkowanie obiektu. Ma być nowocześnie i europejsko. Podgrzewany dach w kształcie siodła, mobilne trybuny na hali głównej, sala treningowa, na której mają rozgrywać swoje spotkania koszykarze GTK Gliwice, sale konferencyjne, budynek fitness i centrum SPA. Do tego obowiązkowy parking w sąsiedztwie hali i podziemny a w przyszłości – specjalne połączenie autobusowe. Gliwicka Hala będzie konkurować z katowickim Spodkiem połączonym z Międzynarodowym Centrum Kongresowym a także oddanym we wrześniu 2017 do użytku Stadionem Śląskim. Gliwicka Hala wprawdzie pomieści więcej widzów niż Spodek, jednak nie ma wypracowanej silnej marki ani na arenie krajowej ani tym bardziej na międzynarodowej. A 17 tysięcy widzów do pojemności Kotła Czarownic, czyli 55 tysięcy ma się nijak.

r e k l a m a