Gliwickie ceglane osiedla robotnicze. Część 2 [VIDEO]

Gliwickie ceglane osiedla robotnicze są obecnie olbrzymim tematem socjologicznym. Dawniej mieszkali tu robotnicy fabryk i zakładów, teraz w większości osoby niemajętne z racji niższego czynszu. To podstawowa różnica. O ile wcześniej administracje zakładowe jakoś dbały o swój majątek. Teraz różnie to wygląda. Oczywiście bogate wspólnoty lokatorów dbają o swoje jak nigdy i wyróżniają swoje domy inną estetyką elewacji, ogrodzenia czy trawnika. Z całą pewnością jednak wszystkie osiedla z naszego cyklu są warte obejrzenia „na żywo”, nie są po prostu nudne. Zachęcamy więc nie tylko do ekranów, ale także na pokazywane ulice. To swoiste skanseny, które niebawem znikną.

>> Osiedla robotnicze – część 1 – zobacz! <<

Premiera nowego odcinka w każdą środę o godz. 16:30 na kanale Telewizji Imperium dostępnym na terenie Gliwic w ofercie firmy Imperium Telecom. Dla internautów program zostanie udostępniony w piątek w godzinach popołudniowych.

12 KOMENTARZE

 1. Witom przi szlustydniu

  Fajny film a nojwiyncyj mi sie widzi tyn syntymynt do starych „familokow” – teroski na zachodzie Europy je moda kupowac’ te stare domy i w duchu downym wiernie je odnowiac’. Co do tego osiedla wele ulicy Horsta Bienka, to dzielnica mianowaua sie „Gleiwitz-Stadtwald” = „Gliwice-Las Miejski”, samo ulica mianowaua sie „An der Waldschule” = „Przy Szkole Leśnej”. Te osiedle zaplanowane we roku 1913 bouo jako osiedle budynkow robotniczch przy „Szkole Leśnej” na decyzja downyj glywickyj rady budowlanyj/radcy budowlanego (niywiym eli to gynau tak na polsko mowa sie tuplikuje te okres’lynie „Stadtbaurat”?)
  Te osiedle wele ul. Pszczyn’skyj to juzas’ projekt ze rpku 1915 i potym dwoch kolejnych lot 1916-17. Projekt wykonau firma ze Zabrza kero sie mianowaua „W.Silber – Baugeschäft und Dampfzirgeleiwerke”, czyli ta firma musiaua wykonac’ najprawdopodobniyj i te wszyske cegowki. Firma ta miaua siedziba przi ulicy Kronprinzenstr. 84. Piyrwotnie miauy to byc’ 4 sroge bloki i tzw „Noclegownia”, czyli cos’ na wzor pozniejszych niysuawnych polskich hotelow robotniczych(wulchauzow). Ze tych planowanych 4 blokow, z tego co wia, to ino 2 ostauy sie narichtowane (Blok I i Blok II). Na planie sytuacyjnym ze roku 1916 widac’ ta planowano „Noclegownia”.
  Jak idzie o te bramy do kerych dzisiej zodne praje auto niy poradzi wjechac’ to wele downych norm miasta Glywice bramy te prawie gynau skuli tego coby do nich moguy pojazdy wjechac’ musiauy byc’ 2,5 metra szyroke. Plac = dziedziniec musiou w takich wypadkach byc’ frei (wolny) na minimum 6m dugos’ci i 6m szyrokos’ci – jak plac bou myn’szy to brama mogua byc’ tysz myn’szo. Ale trza pedziec’ ize place bouy czynsto wiynksze jak te 6 na 6 metrow przestrzyn’ kero niy mogua byc’ zabudowywano ino nadmiar tyj minimalnyj powierzchni bou zabudowywany szopami, chlywikami itd, usw. – take bouy downiyj przepisy. Mys’la ze to troszka wyjas’nio ta sprawa.

  dalyj bydzie juzas’ …

 2. Jak idzie o te osiedle wele Industriestr to projekt je ze lat 1911-12 i wykonany zostou dlo Oberschlesische Eisen-Industrie AG we Glywicach. Projektantym bou podpisany mianym (projektanta) W.Fischer. Couki projekt wykonany je przez firma Oberschlesische Beton und Tiefbau Unternehmung. To je osiedle znany z niyjednyj pozycji w literaturze bo bouo w pewnym synsie symbolicznym niy ino ze wzglyndu na ludzi kerzy w tych domach miyszkali ale i ze wzglyndu na odbijajonce sie w nim losy naszyj domowizny Oberschlesien/Wiyrchny S’lonsk. Znom te domy od wewnontrz dobrze i uwazom ze to hit dlo ludzi kerzy chcieliby te odomy wiernie doprowadzic’ nazod do porzondku. To jest prwdziwo pereuka kero czeko dopiyro na odkrycie i docyniynie. Ta tabliczka kero sie stracioua boua warto poraset Euro na dzisiejszym „czornym rynku” – bezto juz wiymy czymu sie stracioua. Zresztom samo firma ubezpieczyniowo (od ognia) kero na tyj tabliczce boua utrwalono istnieje poniykont do dzisiej. Co do budynkow/osiedla ze okolicy ul s’w Marka to warto wiedziec’ ize geszichta zabudowan’ tyj ulicy siyngo aze piyrszyj pouowy XIX wieku. Mozno jeszcze cos’ o tych suywnych rynsztokach downych Glywic. W tamtych downych czasach niy do pomys’lynia bou ich taki stan jak czyns’ciowo widac’ na filmie. Te rynsztoki musiauy byc’ doporzondku pucowane dwa razy we tydniu (roz we strzoda a ros we szlustydniu czyli we sobota). Dziedzin’ce tych zabudowan’ musiauy miec’ mozliwos’c’ poduonczynia sie do wodociongu, abo jak to niy bouo myjglich, to musiaua byc’ tam publiczno studnia. Ewyntualniemusiou byc’ dostymp do prywatnych ujync’wody jako alternatywa. Wiynksze zespouy budynkow musiauy miec’ wiyncyj dostympnych ujync’ wody i pitnyj i tyj dlo fojerwery (strazy pozarnyj). To bouy podstawowe zasady w tym synsie, i boua to regua (ze mauymi wyjontkami).

 3. W zwionsku z tym ize „Detektyw historii” mo zostac’ wycofany z YouTube informuja wszyskich ize jak dugo niy bydzie tyn serial ogolnie dostympny tak dugo niy bydzie tysz moich dlo niego komyntarzy i korektur buyndnych informacji.

  • Szkoda, doprawdy szkoda. Pomimo zdarzającej się różnicy zdań bardzo ceniłem i nadal cenię Pańskie uwagi i komentarze. Powiem szczerze – będzie mi ich brakowało. Jest Pan kopalnią wiedzy o Gliwicach i razem z Panem Jabłońskim stanowiliście bez mała tandem. Pana komentarze miały ogromna wartość poznawczą i to nie tylko dla młodych mieszkańców tego miasta. Nie wiem jakie sa przyczyny „zejścia” Detektywa z Youtube i nie ma to dla mnie znaczenia. Znika jeszcze jeden znakomity program, więc żal. Rozumiem Pańską decyzję i w pełni ją popieram i tylko zastanawiam się czy gdzieś tam jeszcze Pana usłyszę Szwagrze z Laband. Dziękując za to co dotychczas, czekam na przyszłe – tylko gdzie ?

 4. Właśnie zauważyłem, że filmy zostały usunięte z YouTube. Co się właściwie stało? W moje okolice nie dociera TV Imperium, więc po prostu tych programów już nie obejrzę… A oglądałem wszystkie.

 5. Detektyw Historii przestał być dostępny poza Gliwicami, stał się póki co taki mały podwórkowy. Aby jednak chociaż gliwiczanie mogli go obejrzeć muszą się podłączyć do kablówki TV Imperium. To kosztuje tylko 5 zł na m-c ( łącznie z innymi kanałami telewizyjnymi ). Tyle tylko że archiwum 120 filmów też diabli wzięli.
  Trzeba zadzwonić do biura Telecomu 32 301 40 00 i zgłosić chęć podłączenia, podać adres instalacji i poczekać na info czy jest to realne technicznie.
  Nic więcej nie pomogę.
  =M==============================

 6. Skoro TV Imperium nie chce udostępniać „Detektywa” na dotychczasowych zasadach, to ma do tego prawo.

  Widziałbym tutaj jednak pewne rozwiązanie, które być może usatysfakcjonowałoby wszystkich: niech kolejne odcinki audycji są udostępniane tak jak dotychczas, na YouTube, ale – dajmy na to – tydzień po emisji pierwotnej, zaś po kolejnym tygodniu – usuwane z konta.

  W ten sposób wszyscy gliwiczanie rozsiani po świecie będą mieli dostęp do tych arcyciekawych materiałów przynajmniej przez tydzień, zaś abonenci TV Imperium zachowają przywilej oglądania premierowych odcinków „Detektywa”.

  Dałoby radę, redakcjo?

 7. Wielki smutek dla osób mieszkających z dala od Gliwic.. czekałam na każdy odcinek. Szkoda, że nie ma dostępu do archiwum- nawet powspominać nie można. Fatalna decyzja!

 8. To ino kwestia czasu kedy powstanie „detektyw” w inkszych „masmediach” i tam sie wszyske trefiymy. W tym synsie „na razie”!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę zatwierdź swój komentarz!
Podaj swoje imię i nazwisko