Brazylijczycy „porwali” publiczność

W czwartek, 26 kwietnia, przed gliwicką publicznością wystąpiła formacja Nomade Orquestra. Koncert odbył sie w ramach 5 edycji festiwalu Filharmonia.

209

Niecodzienny zespół z nietuzinkową muzyką. Nomade Orquestra powstała w 2012 roku, założona przez najbardziej odważnych i utalentowanych muzyków z São Paulo w Brazylii. Sami opisują swoją muzykę jako „punkt, w którym różne wyrażenia muzyczne i nici spotykają się i wchodzą w interakcje w wyjątkowy sposób”, co jest uczciwym dowodem na to, że nie ma innego zespołu i żadnej innej muzyki, takiej jak Nomade Orquestra.

Nomade Orquestra w Jazovii (fot. A. Baron):

Zobacz jak publiczność dziękowała za wspaniały koncert:

10 maja – występ Larsa Danielssona, godz. 19:00 w CK Jazovia

Lars Danielsson – szwedzki basista, wiolonczelista, kompozytor i aranżer. Jest dobrze znany i ceniony na międzynarodowej scenie jazzowej za swoją liryczną grę i mocny groove. W swojej dotychczasowej karierze współpracował z całym szeregiem muzycznych genialności, między innymi: Randym i Michaelem Breckerem, Johnem Scofieldem, Jackiem DeJohnette, Mike’m Sternem, Billy’m Hartem, Charlesem Lloydem, Terri Lyne Carrington i Dave’em Kikoskim. Był także członkiem Trilok Gurtu Group. W Polsce Lars Danielsson jest rozpoznawalny przede wszystkim ze współpracy z Leszkiem Możdżerem. Zanim nagrali w duecie rewelacyjne płyty „Pasodoble” (2007) i „Tarantellę” (2008), wspólnie z Zoharem Fresco tworzyli trio Możdżer-Danielsson-Fresco nazwane przez Leszka „Dream Team”.

25-26 maja – wystawa: „Beksiński nieznany” – godziny otwarcia wystawy: piątek 8-20, sobota 10-20 w CK Jazovia

Większość osób kojarzy twórczość Zdzisława Beksińskiego głównie z obrazami pierwszego okresu fantastycznego oraz późnego warszawskiego. Warto jednak pamiętać, że twórca zaczynał od fotografii, a po 1997 roku działał również w obszarze fotomontażu i grafiki komputerowej. I właśnie tę „nieznaną” cząstkę Beksińskiego organizatorzy festiwalu chcą pokazać podczas wystawy.

– Ta galeria prac rzuca nowe światło na postać artysty i jest doskonałym spoiwem całego dorobku artystycznego twórcy. – mówi Ewa Barycka z Fundacji „Beksiński”.

Wydarzenie daje niepowtarzalną szansę obejrzenia fotografii (1955-1960), fotomontaży i grafik komputerowych (1996-2004) Zdzisława Beksińskiego. Nowoczesny charakter wystawy oddaje projekt wykorzystujący technologię Virtual Reality (wirtualnej rzeczywistości), który pozwala „wniknąć” w świat stworzony w oparciu o niezwykłą wyobraźnię artysty. Tak bogate ujęcie umożliwia poznanie nieznanych dotąd epizodów z życia Zdzisława Beksińskiego oraz nieznanych bliżej obszarów jego aktywności artystycznej.

30 maja – koncert Aliny Rostotskayowej – godz. 19:00 w CK Jazovia

Muzykę Aliny można określić jako akustyczną fuzję jazzu, rosyjskiego folku i muzyki klasycznej. Rostotskaya to prawdziwie niezależna artystka o oryginalnym wyrazie i indywidualnym brzmieniu. Jej koncerty to prezentacja niebanalnej osobowości, którą chcą poznać ludzie na całym świecie. Eksperymentuje ze stylami, śpiewa zarówno w języku rosyjskim i angielskim, sprawdza się także z różnymi technikami śpiewu instrumentalnego (bez słów), od jazzy scat po współczesną klasyczną wokalizę. W kwietniu 2016 roku Alina i Jazzmobile zaprezentowali w Moskwie swój debiutancki album „Flow”, który ukazał się w wytwórni Butman Music: siedem utworów w różnych stylach i nastrojach, od rosyjskich i sefardyjskich melodii ludowych, po oryginalne utwory Aliny po rosyjsku i utwory ze śpiewem instrumentalnym. Nagrany w studiu Mosfilm album został niezwykle ciepło przyjęty przez rosyjską społeczność jazzową. Przekonajmy się, jak do twórczości artystki podejdzie polska publiczność.

Zobacz wywiad z dyrektorem artystycznym Festiwalu Filharmonia – Krzysztofem Kobylińskim:

Filharmonia 2018 – program wydarzenia:

r e k l a m a