Skąd mamy wodę w Gliwicach? Zapowiedź Detektywa

713

Świadomość posiadania wody w domu można przetestować w momencie jakiejś długotrwałej awarii wodociągu w dzielnicy. Kręcisz gałką i… nic, ani kropli. Zaczyna się panika, gdyż nagle pojawiają się problemy wcześniej nie zauważone – nie skorzystasz z toalety, nie zrobisz herbaty, nie wykąpiesz dziecka, nie zrobisz obiadu.

Program, który przedstawiamy pokaże miejsca, skąd zakłady wodociągowe brały i biorą tę drogocenną wodę, jak ją wydobywają spod ziemi i jak dawniej ją gromadzono.
Karchowice-Zawada są oddalone od Gliwic mniej więcej w linii prostej o kilkanaście km, i tę drogę pokonuje woda z głębinowej studni Karchowic zanim dotrze do nas. Szczęśliwi, którzy właśnie tę wodę mają w kranach, bo pochodzi spod skał krasowych sprzed ok.250 mln lat. Reszta Gliwiczan pije wodę z ujęć w obszarze miasta. Chociaż – nawet woda z Karchowic może niedługo ulec zatruciu. Dlaczego?

Zapraszamy na dwa odcinki historii wody dla Gliwic!

Detektyw Historii do zobaczenia w każdą środę (powtórka w sobotę) w Telewizji Imperium dostępnej w sieciach światłowodowych firmy Imperium Telecom. Premiera o godz. 16:30! Powtórki co dwie godziny – tj. o 18:30, 20:30, 22:30.

r e k l a m a