Lars Danielsson z projektem solowym i… premierowym

177

Szwecja w Polsce. Znany ze współpracy z Leszkiem Możdżerem, szwedzki kontrabasista Lars Danielsson czarował publiczność podczas kolejnego koncertu w ramach festiwalu Filharmonia.

Lars Danielsson w CK Jazovia podczas festiwalu Filharmonia:

25-26 maja – wystawa: „Beksiński nieznany” – godziny otwarcia wystawy: piątek 8-20, sobota 10-20 w CK Jazovia

Większość osób kojarzy twórczość Zdzisława Beksińskiego głównie z obrazami pierwszego okresu fantastycznego oraz późnego warszawskiego. Warto jednak pamiętać, że twórca zaczynał od fotografii, a po 1997 roku działał również w obszarze fotomontażu i grafiki komputerowej. I właśnie tę „nieznaną” cząstkę Beksińskiego organizatorzy festiwalu chcą pokazać podczas wystawy.

– Ta galeria prac rzuca nowe światło na postać artysty i jest doskonałym spoiwem całego dorobku artystycznego twórcy. – mówi Ewa Barycka z Fundacji „Beksiński”.

Wydarzenie daje niepowtarzalną szansę obejrzenia fotografii (1955-1960), fotomontaży i grafik komputerowych (1996-2004) Zdzisława Beksińskiego. Nowoczesny charakter wystawy oddaje projekt wykorzystujący technologię Virtual Reality (wirtualnej rzeczywistości), który pozwala „wniknąć” w świat stworzony w oparciu o niezwykłą wyobraźnię artysty. Tak bogate ujęcie umożliwia poznanie nieznanych dotąd epizodów z życia Zdzisława Beksińskiego oraz nieznanych bliżej obszarów jego aktywności artystycznej.

30 maja – koncert Aliny Rostotskayowej – godz. 19:00 w CK Jazovia

Muzykę Aliny można określić jako akustyczną fuzję jazzu, rosyjskiego folku i muzyki klasycznej. Rostotskaya to prawdziwie niezależna artystka o oryginalnym wyrazie i indywidualnym brzmieniu. Jej koncerty to prezentacja niebanalnej osobowości, którą chcą poznać ludzie na całym świecie. Eksperymentuje ze stylami, śpiewa zarówno w języku rosyjskim i angielskim, sprawdza się także z różnymi technikami śpiewu instrumentalnego (bez słów), od jazzy scat po współczesną klasyczną wokalizę. W kwietniu 2016 roku Alina i Jazzmobile zaprezentowali w Moskwie swój debiutancki album „Flow”, który ukazał się w wytwórni Butman Music: siedem utworów w różnych stylach i nastrojach, od rosyjskich i sefardyjskich melodii ludowych, po oryginalne utwory Aliny po rosyjsku i utwory ze śpiewem instrumentalnym. Nagrany w studiu Mosfilm album został niezwykle ciepło przyjęty przez rosyjską społeczność jazzową. Przekonajmy się, jak do twórczości artystki podejdzie polska publiczność.

Zobacz wywiad z dyrektorem artystycznym Festiwalu Filharmonia – Krzysztofem Kobylińskim:

Filharmonia 2018 – program wydarzenia:

r e k l a m a