Studenci Politechniki Śląskiej wiedzą jak jeździć ekologicznie! Zobacz ich zwycięski bolid!

Best University Team! Z takim tytułem wrócili członkowie SmartPower Team Politechnika Śląska z Hydrogen Horizon Automotive Challenge H2AC World Final w Niemieckim Chemnitz. Skonstruowany przez studentów gliwickiej uczelni zdalnie sterowany pojazd zapewnił młodym inżynierom kolejny międzynarodowy sukces!

199

Celem zawodów H2AC jest zaprojektowanie oraz zbudowanie zdalnie sterowanego samochodu w skali 1:10, napędzanego za pośrednictwem hybrydowego układu zasilania, wykorzystującego baterie oraz ogniwo wodorowe.

W trakcie 6-godzinnego wyścigu celem każdego zespołu jest przejechanie jak największej liczby okrążeń przy ograniczonej ilości energii.

Podczas finału nie obyło się bez problemów, lecz pomimo przeciwności losu SmartPower Team zdobył pierwsze miejsce w kategorii University i to już w pierwszym roku startów w zawodach.

Międzynarodowy sukces drużyny SmartPower!

Pojazd i nagroda dla Smart Power (fot. Pol. Śl.)

– Udział w zawodach World Final H2AC był wielkim wyzwaniem dla studentów z zespołu SmartPower Team, szczególnie, że jest to zupełnie nowy projekt, realizowany od niespełna pół roku. Pomimo początkowych problemów z układem napędowym i rosnącą stratą do pozostałych drużyn udało nam się jednak nadrobić niespełna 2-godzinne straty i wysunąć się na prowadzenie. Jesteśmy bardzo zadowoleni i dumni z uzyskanego wyniku – podkreśla opiekun zespołu Andrzej Jałowiecki z Wydziału Mechanicznego Technologicznego.

Studenci nie osiadają jednak na laurach i już zaczynają prace nad kolejną wersją swojego bolidu HyBat RCC, która zostanie zaprezentowana w ramach najbliższego wyścigu. Odbędzie się on w Los Angeles na przełomie sierpnia i września.

r e k l a m a