Pamiątki przeszłości Gliwic związane z fontannami znane są już tylko wąskiemu gronu mieszkańców miasta. Tylko oni — starsi wiekiem i mądrzy doświadczeniem, pamiętają co zastali w powojennych Gliwicach. Fontanny zbudowane na początku XX wieku przestały istnieć wraz z nadejściem wojny i pojawieniem się nowej władzy w Gliwicach. Nikt nie dbał o te poniemieckie zabytki sztuki rzeźbiarskiej i o zwykłe czasami urządzenia techniczne. Przeszkadzały wręcz, no to zniknęły.

Zapraszamy na fontannowy powrót do przeszłości, I część programu do obejrzenia w środę 23 maja, powtórka w sobotę!

W okresie PRL-u kilka fontann zbudowano, te są najlepiej zapamiętane. Kto ze starszych mieszkańców nie pamięta fontanny i dużego basenu na dawnym placu Bohaterów Stalingradu pod obeliskiem ku czci armii sowieckiej ? Tak samo zapamiętana jest fontanna na skwerze przy ul. Konarskiego, zniszczona i rozkradziona w PRL-u. Jeszcze do końca lat 70. niektóre z nich pracowały ciesząc mieszkańców, ale dawny system użytkowania wody zmusił miasto do zakręcenia kurków fontann. Dziś takie wodotryski pracują w obiegu zamkniętym, wodę jedynie się filtruje, ale ciągle to ta sama woda strzela w niebo. Poprzednio — woda była odprowadzana do kanalizacji i bezpowrotnie tracona.

Detektyw Historii do zobaczenia w każdą środę (powtórka w sobotę) w Telewizji Imperium dostępnej w sieciach światłowodowych firmy Imperium Telecom. Premiera o godz. 16:30! Powtórki co dwie godziny – tj. o 18:30, 20:30, 22:30.

r e k l a m a