Zobacz prace Beksińskiego w nowej odsłonie!

Filharmonia to festiwal kultury w różnych wymiarach. Dominuje przekaz muzyki, jednak jego idealnym dopełnieniem może być wizualizacja, obraz. Kiedy mówimy o fotografiach, grafikach i fotomontażach tego artysty, wszystko inne idzie na bok. Wystawa prac Zdzisława Beksińskiego w Gliwicach potrwa dwa dni. - w piątek 25 maja (godz. 8:00-20:00) i w sobotę 26 maja (godz. 10:00-20:00).

183

– Większość osób kojarzy twórczość Zdzisława Beksińskiego głównie z obrazami pierwszego okresu fantastycznego oraz późnego warszawskiego. Warto jednak pamiętać, że twórca zaczynał od fotografii, a po 1997 roku działał również w obszarze fotomontażu i grafiki komputerowej. I właśnie tę „nieznaną” cząstkę Beksińskiego chcemy pokazać podczas wystawy. Ta galeria prac rzuca nowe światło na postać artysty i jest doskonałym spoiwem całego dorobku artystycznego twórcy. – mówi Ewa Barycka z Fundacji „Beksiński”.

Wystawa „Beksiński nieznany” 25-26 maja w Centrum Kultury Jazovia na gliwickim Rynku:

Wydarzenie daje niepowtarzalną szansę obejrzenia fotografii (1955-1960), fotomontaży i grafik komputerowych (1996-2004) Zdzisława Beksińskiego. Nowoczesny charakter wystawy oddaje projekt wykorzystujący technologię Virtual Reality (wirtualnej rzeczywistości), który pozwala „wniknąć” w świat stworzony w oparciu o niezwykłą wyobraźnię artysty. Tak bogate ujęcie umożliwia poznanie nieznanych dotąd epizodów z życia Zdzisława Beksińskiego oraz nieznanych bliżej obszarów jego aktywności artystycznej.

Dotychczas wystawa gościła m.in. w Krakowie (UJ), Tarnowie, Kielcach (UJK) Rzeszowie (URz), Toruniu (UMK), Warszawie UW. Wszędzie cieszyła się ogromnym zainteresowaniem. Jak podają organizatorzy, utworzyła się nawet grupa osób, która podąża za Beksińskim Nieznanym wszędzie, gdzie ma się pojawić.

Wystawa „Beksiński nieznany” – bilety do nabycia w dniu wystawy w CK Jazovia (Rynek 10) i za pośrednictwem portalu Ticetmaster.

Zdzisław Beksiński (1929-2005) wybitny artysta współczesny – fotografik, rzeźbiarz, malarz, grafik. Urodzony w Sanoku. Po ukończeniu Architektury na Politechnice Krakowskiej w 1955 roku powraca do rodzinnego miasta. W latach 50. zajmuje się fotografią, następnie rysunkiem, malarstwem, rzeźbą, grafiką, od połowy lat 70. wyłącznie malarstwem. W 1977 roku przeprowadza się z rodziną do Warszawy, gdzie kontynuuje twórczość malarską, a w latach 90. odkrywa grafikę komputerową. Zostaje brutalnie zamordowany w warszawskim mieszkaniu. Bogaty dorobek artystyczny zapisem testamentowym trafia do Muzeum Historycznego w Sanoku, gdzie artysta od lat przekazywał swoje najlepsze prace.

Wystawa będzie do dyspozycji przez dwa dni – w piątek 25 maja (godz. 8:00-20:00) i w sobotę 26 maja (godz. 10:00-20:00). Lokalizacja: Centrum Kultury Jazovia, Rynek 10.

r e k l a m a