Dlaczego gliwickie drzewa usychają?

436

Kolejny odcinek Detektywa Historii Tv Imperium powinien nosić krótki tytuł „Suszki” – bo w większości o suszkach detektyw opowiada i je pokazuje. Skąd tyle suszek w mieście? Przyczyn jest wiele, ale najpoważniejsze to trujące od spalin powietrze i …brak pielęgnacji zieleni miejskiej. W niektórych przypadkach celowo doprowadzono drzewa do śmierci, ale nie da się tego udowodnić bez zbadania uschniętych drzew, które szybko i sprawnie się wycina i wywozi. Pielęgnacja zieleni została fatalnie zinterpretowana, bo oparto tę pielęgnację głównie na ogławianiu drzew. Nikt nie wie skąd ten zwyczaj się upowszechnił. Bardziej dociekliwi sugerują, iż zlecanie pielęgnacji, czyli obcinania drzewom wszystkich gałęzi to sposób na dawanie zatrudnienia „szwagrowi”. Może kiedyś ktoś zrewiduje takie trefne faktury, ale kto to ma być?

Problem drzew w Gliwicach jest bardzo poważny, nikt na razie z tubylców nie podejmuje tematu, bo przyzwyczajamy się jak małpy do wyciętego drzewa to tu to tam, do karmienia nas brakiem zieleni, do braw nad bzdurnymi drzewkami w bzdurnych kanalizacyjnych donicach.

Jedno jest pewne – drzew w mieście ubywa, stare umierają stojąc, nowych nikt nie sadzi.

Może rację mają ci, którzy radzą malkontentom „jak ci się nie podoba – wyprowadź się na wieś, tu jest miasto”.

Autor: Marian Jabłoński

Detektyw Historii do zobaczenia w każdą środę (powtórka w sobotę) w Telewizji Imperium dostępnej w sieciach światłowodowych firmy Imperium Telecom. Premiera o godz. 16:30! Powtórki co dwie godziny – tj. o 18:30, 20:30, 22:30.

r e k l a m a