Sprawdź kto wystąpi podczas drugiej odsłony nietuzinkowego gliwickiego festiwalu!

Kto, kiedy i dlaczego wystąpi podczas drugiej części tegorocznej Filharmonii? Wydarzeniu patronuje Telewizja Imperium.

204

– Będzie energetycznie, ale i czule, kobieco, męsko, a nawet wielopokoleniowo. Chcemy obalić tezę, że w wakacje miasto zasypia, a po ulicach starówki biega już jedynie echo wiosennych wydarzeń. W lipcu otwieramy bramy Jazovii!!! – zapewnia Paweł Januszewski z Centrum Kultury Jazovia.

6.07 Natalia Przybysz (POLSKA) – GODZ. 19.00

Jest jedną z najbardziej charyzmatycznych i utalentowanych polskich wokalistek, artystka inspirowana soulem, jazzem and funkiem nie kryje pasji dla starych ciepłych motown’owskich brzmień i vintage’owych instrumentów.

Natalia Przybysz znana szeroko, jako wokalistka najlepszego polskiego zespołu soul i R&B ‘Sistars’ (zdobywcy dwukrotnie MTV Music Award, obecnie zespół zawieszony, choć reaktywowany na chwilę w 2012, gdzie latem wystąpili m.in. przed Jamiroquai & Prince). Po zawieszeniu zespołu Sistars, działalność Natalii możemy śledzić głównie pod nazwą NATU (solowy projekt) gdzie poza kompozycjami i licznymi kolaboracjami producenckimi (Envee, Trębski, Zagórski, Zabrodzki) stała się liderem zespołu z niepowtarzalną energią, którą można poczuć podczas występów live. Wydała dwa albumy: ‘Natu & Envee – Maupka comes home’ and ‘Gram Duszy’. Dwukrotnie nominowana do nagrody Fryderyka (w kategorii wokalista roku i album reggae i r&b). Album “Gram Duszy” spotkał się z uznaniem krytyków w Polsce i był porównywany do najlepszego soulu zagranicznego.

W sierpniu 2011 Natu supportowała Erykę Badu na jej koncercie w Warszawie. Latem 2012 stworzyła projekt z okazji 50-lecia debiutu artystycznego JANIS JOPLIN. Przedsięwzięcie zostało uznane i niesamowicie odebrane przez publiczność i recenzentów na letnich festiwalach, m.in.: Woodstock 2012 (premiera projektu), Męskie Granie 2012, 2013, jak również na jesiennej trasie koncertowej. Wg redaktorów Jazzsoul przedpremierowa trasa koncertowa „Kozmic Blues” była jednym z najważniejszych wydarzeń w 2012 r. Miłe słowa, uznanie, i wielka frekwencja podczas koncertów zarówno fanów Natalii Przybysz jak i miłośników utworów Janis Joplin pozwalające cieszyć się z tak doskonałego odbioru projektu, przyczyniły się do wydania w czerwcu 2013 płyty „Kozmic Blues: Tribute to Janis Joplina”. Kiedy w 2014 roku ukazała się płyta Prąd, stała się absolutnym fenomenem i doskonale trafiła do wrażliwości fanów. Aktualnie najnowszym albumem artystki jest krążek „Światło nocne”, z której utworów z pewnością nie zabraknie na koncercie w Jazovii.

9.07 The Elmhurst College Jazz Band (USA) – GODZ. 19.00

Wyjątkowy Big Band, któremu warto poświęcić nieco uwagi. Pod kierunkiem Doug Beach, Elmhurst College Jazz Band zyskała światowe uznanie. W czerwcu 2014 r. „Downbeat Magazine Student Music Awards” określił Elmhurst College Jazz Band zwycięzcą w kategorii dużych zespołów jazzowych.
Zespół występował w Grecji, Rumunii, Anglii, Chorwacji, Francji, Belgii, Holandii, Niemczech, Szwajcarii, Austrii, Włoszech, Indonezji, na Malcie, w Portugalii, Hiszpanii, Serbii, Kanadzie i na Bahamach. Dwukrotnie odwiedził Europę na zaproszenie Departamentu Stanu USA. Pojawił się też na Festiwalu Jazzowym w Montreux, na Northsea Jazz Festival, Umbria Jazz Festival i innych. W 1997 r. Zespół był jedynym zespołem jazzowym uczelni zaproszonym do występu na festiwalu Jak Jazz w Dżakarcie w Indonezji.
Biorąc pod uwagę USA, zespół Jazz występował na festiwalach w całych Stanach Zjednoczonych, otrzymał znakomite oceny od prawdziwych sław jazzu: Clarka Terry’ego, Lee Konitza, Roba McConnella, Nicholasa Paytona, Randy’ego Breckera i Boba Brookmeyera. W 2001 roku zespół towarzyszył Dee Dee Bridgewater na Chicago Jazz Festival w Grant Park.
Zespół regularnie występuje z najlepszymi muzykami profesjonalnego jazzu. Ostatnio artystami gościnnymi byli: Bobby Shew, Yellowjackets, Patti Austin, John Pizzarelli, Nnenna Freelon, Denis DiBlasio, Michael Davis, Tom Scott, Bill Watrous, Patrick Williams i Doc Severinson.

12.07 AMC Trio FEAT. Peter LIPA (SŁOWACJA) – GODZ. 19.00 – BEZPŁATNE ZAPROSZENIA

AMC Trio to słowackie trio jazzowe, doskonale znane nie tylko w Europie, ale i na świecie, to zderzenie niesamowitych muzycznych gawędziarzy, których każda kompozycja i improwizowane wyrażenie ma za sobą narracyjną myśl. To grupa muzyków z najlepszymi światowymi kontaktami jazzowymi. Muzycznie byli z nimi związani tacy artyści jak: Randy Brecker, Philip Catherine, Bill Evans, Ulf Wakenius, Mark Whitfield, Michael ‚Patches’ Stewart. Współpraca trzech muzyków rozpoczęła się od decyzji wzięcia udziału w Konkursie Młodych Zespołów Jazzowych w 1993 roku. Wspólne próby przyczyniły się do zdobycia nagrody, stanowiącej dobry początek dla młodego Trio.
Muzycy tworzący AMC TRIO: Peter Adamkovič – fortepian, Martin Marinčák – kontrabas, Stanislav Cvanciger – perkusja, w swoich interpretacjach często wykraczają poza granice standardów jazzowych i szukają nowych źródeł inspiracji muzycznych. Duży nacisk kładą na niepowtarzalną melodię i silne, przejrzyste motywy, których elementów doszukują się w muzyce popularnej i we wschodniej muzyce folkowej Słowacji. Trio nie ma jednego lidera. Różne osobowości trzech członków tworzą szczególną, wyważoną całość tej formacji. Koncertują w kraju i za granicą.
Tym razem współpraca zespołu oparła się na fundamencie jazzu słowackiego, na koncercie w Gliwicach będzie im towarzyszył Peter Lipa.

Peter Lipa jest jedna z najwybitniejszych postaci muzycznych naszych południowych sąsiadów, często zwany „ojcem słowackiego jazzu”. Piosenkarz, kompozytor, organizator i menadżer jazzu i wieloletni koordynator Bratislava Jazz Days. Na jego poczucie muzyki wpłynęły takie legendy jak: Jimmy Rushing, Ray Charles, Al Jarreau, Joe Cocker i Bobby McFerrin. Peter Lipa jest niesamowicie elastyczny i ma doskonałą orientację stylistyczną. Zakres jego doświadczeń muzycznych sięga od klasycznych standardów jazzowych i dixielandowych motywów, poprzez jazz latynoamerykański, po funky i rock. Świat zna go jako spontanicznego improwizatora. Mimo dojrzałego wieku, na koncertach pokazuje niezrównaną moc i magię energii. Muzykę tworzy od początku lat sześćdziesiątych, natomiast jego pierwszy solowy album ukazał się w roku 1983. Do dziś regularnie nagrywa i koncertuje na całym świecie.

5.07 TOMMY Caggiani Therion Project (HISZPANIA) – GODZ. 19.00 – BEZPŁATNE

Tommy Caggiani Therion Project to formacja powstała w Hiszpanii, jednak liderem i kompozytorem repertuaru grupy jest pochodzący z Włoch wirtuoz instrumentów perkusyjnych, Tommy Caggiani. Skład kwintetu wraz z liderem otoczonym baterią instrumentów perkusyjnych i perkusjonaliów tworzą: grający na saksofonie altowym i flecie Guillem Ferrer, gitarzysta Max Canalda, pianista Diego Belzunegui i basista German Ruiz-Alejos. Wydany nakładem słowackiej wytwórni Hevhetia album „Magic Seeds” zawiera pięć rozbudowanych premierowych tematów, będących energetyczną mieszanką zarówno jazzu jak i world music.

Caggiani to artysta aktywnie podróżujący po świecie w poszukiwaniu inspiracji i nowych dźwięków. Drugi już album jego grupy Therion Project to forma podzielenia się z odbiorcami, muzyką powstałą dzięki kolejnym doświadczeniom zdobytym podczas międzykontynentalnych wojaży. Nic dziwnego, że utwory zgromadzone na „Magic Seeds” pełne są najróżniejszych etnicznych naleciałości, zmieszanych w zgrabnie przygotowanych proporcjach. Tym co je łączy jest wyjątkowa witalność i niesamowita energia, wyczuwalna w każdym momencie płyty. Mimo że muzyka emanuje wyjątkową komunikatywnością i jest w stanie trafić do szerokiego odbiorcy, Caggiani unika banału i nijakości, zgrabnie przemycając wartościowe i ambitne formy.
Oczywiście bardzo duży nacisk położony został na instrumenty perkusyjne, lecz nieoceniona wydaje się tu rola pozostałych muzyków. Dziennikarz Robert Ratajczak tak pisał o płycie „Magic Seeds” : „album pełen barw i rozmaitych odcieni, do którego najzwyczajniej chce się wracać.”
Siłę koncepcji muzycznej Tommy Caggiani Therion Project dostrzeżono już podczas wielu europejskich festiwali, na które bardzo często zapraszany jest kwintet.

16.07 PRONIEWICZ – WALECZEK DUO, PIANO DYNASTHY (POLSKA/LITWA) – GODZ. 19.00

Voytek Proniewicz & Wojciech Waleczek

Duet klasyczny, ale niebanalny zarazem. Koncertowali w wielu miastach Polski oraz z dużym powodzeniem w Wiedniu, Pradze, Brukseli, Katanii i Palermo. Artyści wykonują klasyczne recitale kameralne z najsłynniejszymi utworami literatury skrzypcowej, obejmujące epoki muzyczne od baroku po muzykę współczesną. Prezentują programy specjalne upamiętniające rocznice urodzin i śmierci słynnych kompozytorów.
Voytek Proniewicz – jeden z najznakomitszych skrzypków młodego pokolenia. W 2005 roku ukończył Akademię Muzyczną im. Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie prof. Mirosława Ławrynowicza. Zadebiutował z Orkiestrą Filharmonii Narodowej w Warszawie w 2005 roku. Od tego czasu koncertował z orkiestrami Filharmonii Wrocławskiej, Filharmonii Podkarpackiej, Filharmonii Świętokrzyskiej, Filharmonii Szczecińskiej oraz orkiestrami Sinfonia Viva i Sinfornia Iuventus. Grał pod batutą Jana Krenza, Jerzego Maksymiuka, Tadeusza Wojciechowskiego, Tomasza Radziwonowicza, Ewy Strusińskiej. Interpretował koncerty skrzypcowe Mozarta, Bacha, Vivaldiego, Czajkowskiego, Brucha oraz inne utwory Sarasatego, Wieniawskiego, Kreislera, Lutosławskiego, Piazzolli. Artysta prezentował swoją grę w Filharmonii Rudolfinum w Pradze, Filharmonii Krakowskiej, Filharmonii Bałtyckiej, Filharmonii Lubelskiej, Filharmonii Śląskiej, w wielu miastach Polski oraz na świecie – Wiedniu, Paryżu, Petersburgu, Monachium, Brukseli, Wilnie, Palermo, Singapurze, Hanoi, Szanghaju i Hongkongu.

Proniewicz nagrał dwie płyty dla wytwórni fonograficznej NAXOS – „Pupils of Chopin” z pianistą Alexandrem Jakobidze-Gitmanem (2011) oraz „Ferenc Liszt Works for violin and piano” z pianistą Wojciechem Waleczkiem (2014), z którym wystąpi w Gliwicach. Nagrał także muzykę do filmu „Chopin – The Space Concert”, który otrzymał nagrodę główną Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Monaco 2012. W maju 2009 roku Proniewicz wraz z orkiestrą Sinfonia Viva dokonał premierowego wykonania utworu Krzesimira Dębskiego „Dos Lid Far Jidisze Fidl” na skrzypce i orkiestrę smyczkową. W lipcu 2010 roku, w duecie z Januszem Olejniczakiem wystąpił na prestiżowym festiwalu Veranos de la Villa w Madrycie. Wraz z Konstantym Andrzejem Kulką oraz zespołem kameralistów Camerata Vistula koncertował w Caracas w lutym 2010 roku.

Artysta koncertował na warszawskich festiwalach „Strefa Ciszy” i „Klasycznie na trawie”, Letnim Festiwalu im. Jerzego Waldorffa w Radziejowicach, Festiwalu Mozartowskim Mozartiana w Gdańsku, European Music Festival in Vietnam. Jest laureatem III nagrody na Międzynarodowym Konkursie im. Ludwika van Beethovena w Hradec nad Moarvici, Czechy (1998), I nagrody na Ogólnopolskim Konkursie Młodych Skrzypków im. Stanisława Serwaczyńskiego w Lublinie (2002), III nagrody na XV Międzynarodowym Konkursie Muzyki Kameralnej im. Kiejstuta Bacewicza w Łodzi (2004) oraz wyróżnienia na VI Międzynarodowym Konkursie im. Karola Szymanowskiego w Łodzi (2005).

Wojciech Waleczek – pianista, kameralista, pedagog, adiunkt w Instytucie Muzyki w Cieszynie na Wydziale Artystycznym Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Ukończył z wyróżnieniem Akademię Muzyczną im. Karola Szymanowskiego w Katowicach w klasie fortepianu prof. Zbigniewa Raubo w roku 2003. Naukę kontynuował podczas studiów podyplomowych w Vancouver Academy of Music, pod kierunkiem prof. Lee Kum-Sing’a. W latach 2014 i 2017 otrzymał stopnie doktora i doktora habilitowanego sztuk muzycznych w Akademii Muzycznej w Bydgoszczy.

Wojciech Waleczek to pianista znany z bezkompromisowego podejścia do sztuki wykonawczej. Artysta urodzony w 1980 roku, od parunastu lat prowadzi szeroko zakrojoną działalność koncertową wykonując koncerty z orkiestrami oraz recitale solowe i kameralne w krajach Unii Europejskiej, a także w Szwajcarii, Bośni i Hercegowinie, Mołdawii, Rosji, Kazachstanie, Jordanii, Palestynie, Iranie, Iraku, Tunezji, Kanadzie, Japonii, Argentynie oraz w USA. Występował jako solista z orkiestrami Filharmonii Kaliskiej, Koszalińskiej, Lubelskiej, Łódzkiej, Opolskiej, Pomorskiej, Rzeszowskiej, Szczecińskiej, Śląskiej, Świętokrzyskiej, Wrocławskiej, Zabrzańskiej oraz z Polską Filharmonią Kameralną Sopot, Toruńską Orkiestrą Symfoniczną, Capellą Bydgostiensis, Orkiestrą Akademii Beethovenowskiej w Krakowie, Polską Orkiestrą Sinfonia Iuventus, Elbląską Orkiestrą Kameralną, Karlowarską Orkiestrą Symfoniczną, Narodową Orkiestrą Kameralną Mołdawii, Ammańską Orkiestrą Symfoniczną, Kaposvárską Orkiestrą Symfoniczną. Współpracował z wieloma cenionymi dyrygentami.

W 2014 roku nakładem wytwórni NAXOS ukazał się album nagrany wspólnie ze skrzypkiem Voytkiem Proniewiczem, zawierający utwory Ferenca Liszta na skrzypce i fortepian. Krążek został płytą tygodnia drugiego programu Polskiego Radia oraz zyskał znakomite recenzje w światowych czasopismach muzycznych (Gramophone, The Strad, Resmusica, Pizzicato).
Voytek Proniewicz – skrzypce

Piano dynasthy

Project Dynasty daje nam unikalną możliwość usłyszenia trojga wspaniałych pianistów reprezentujących trzy pokolenia: babć – profesor Veronika Vitaite, matek – profesor Aleksandra Zvirblyte, najmłodsza profesor pianina na Litwie i wnuków – Paulius Andersson, jeden z najznakomitszych młodych wykonawców na Litwie. Ten międzypokoleniowy projekt, będzie absolutnym debiutem takiego formatu w Jazovii. Fortepianowy koncert na sześć rąk pokazuje, jak za pośrednictwem jednego instrumentu można mówić trzema muzycznymi językami. Porozumienie trzech pokoleń.

Profesor Veronika Vitaite ukończyła Lithuanian State Conservatoire (dzisiejsza LMTA), Moscow Musical Pedagogics Institute, studiowała na Vienna Higher Musical Education Institution. Od 1974 roku uczy na LMTA, gdzie była kierowniczką Wydziału Pedagogiki, kierowniczką Wydziału Fortepianu, a od 1993 roku członkiem uczelnianego Senatu. Jest przewodniczącą w wielu organizacjach np. F. Chopin Society of Lithuania, Lithuanian Musicians Association oraz członkiem London Pianist Corporation Committee. Autorka ponad 30 artykułów i recenzji składających się na różne publikacje. Zwyciężczyni i jurorka ponad 70 międzynarodowych konkursów pianistycznych w różnych krajach na całym Świecie. Doceniana w środowisku muzyków, zagrała ponad 300 koncertów, również w duetach z innymi pianistami, wiolonczelistami i śpiewakami. Zawsze aktywnie propaguje muzykę litewską.

Aleksandra Žvirblyte zaczęła karierę wygrywając konkursy młodzieżowe, a w wieku 14 lat miała pierwszy pełny solowy recital. Studiowała na Litewskiej Akademii Muzycznej i w Konserwatorium Moskiewskim im. Czajkowskiego. Wygrała liczne międzynarodowe konkursy pianistyczne. Występowała w wielu miastach w Europie, USA, Rosji i w Kazachstanie. Grała zarówno w orkiestrach pod batutą znakomitych dyrygentów np. Suliusa Sondeckisa, jak i w duetach. Wydała płytę z utworami solo i muzyką kameralną. Jest pierwszą wykonawczynią u wielu litewskich kompozytorów. Organizuje festiwale, konkursy i projekty edukacyjne na Litwie i za granicą.

Paulis Andersson urodził się w Wilnie w 1995 roku. Jest pianistą trzeciego pokolenia. W wieku pięciu lat zaczął grać na pianinie i perkusji. Uczył się improwizacji w B.Dvarionas Music School. Obecnie Paulius jest studentem czwartego roku Lithuanian Academy of Music and Theatre I ma na koncie wiele występów na Litwie i za granicą. W 2011 i 2012 występował również w Polsce. Jest zapraszany na prestiżowe, międzynarodowe festiwale. W 2012 miał miejsce jego debiutancki recital w Waszyngtonie, USA. Wygrał 14 międzynarodowych konkursów pianistycznych i otrzymał wiele nagród na konkursach jazzowych.

Filharmonia 2018 część 2 – Program:

6.07 Natalia Przybysz (POLSKA) – GODZ. 19.00

9.07 The Elmhurst College Jazz Band (USA) – GODZ. 19.00

12.07 AMC Trio FEAT. Peter LIPA (SŁOWACJA) – GODZ. 19.00 – BEZPŁATNE ZAPROSZENIA

5.07 TOMMY Caggiani Therion Project (HISZPANIA) – GODZ. 19.00 – BEZPŁATNE

16.07 PRONIEWICZ – WALECZEK DUO, PIANO DYNASTHY (POLSKA/LITWA) – GODZ. 19.00

Wszystkie koncerty odbędą się w sali koncertowej pod stałym adresem -Centrum Kultury Jazovia, ul. Rynek 10 w Gliwicach.
Większość z powyższych koncertów jest niebiletowana, a bezpłatne zaproszenia można zdobyć wchodząc na stronę: www.zaproszenia.jazovia.pl

Bilety na pozostałe koncerty można zdobyć na stronie:

Bilety: bilety na koncerty II części Filharmonii można zdobyć za pośrednictwem ticketmaster:
https://www.ticketmaster.pl/artist/filharmonia-2018-bilety/996133
oraz w Teatrze Miejskim w Gliwicach, w kasach biletowych, jak również drogą internetową:
https://teatr.gliwice.pl/kalendarium/2018/07/06/

Wydarzeniu patronuje Telewizja Imperium!

r e k l a m a