Pomysłodawcy zaznaczają, że Ogród Społeczny będzie miejscem otwartym dla wszystkich. Już teraz każdy może się zaangażować w ten wyjątkowy projekt. Jak? To proste. Po pierwsze można wziąć udział w trwających właśnie pracach, czyli porządkowaniu terenu i budowie ogrodu. Tutaj przydadzą się każde ręce, bo mimo, że teren nie jest duży, wymaga trochę pracy. Po drugie, równie istotne, można wesprzeć zbiórkę funduszy, które pozwolą stworzyć miejsce z prawdziwego zdarzenia. Środki można wpłacać poprzez portal zrzutka.pl/ogrod-spoleczny. Zbiórka potrwa do 11 lipca. Jeśli uda nam się zebrać potrzebną kwotę, to społecznicy planują realizować podobne projekty w innych częściach Gliwic.

– Fundusze zebrane przez zrzutkę pozwolą nam na organizację różnorodnych spotkań i warsztatów dla mieszkańców oraz budowę kolejnych ogrodów. – mówi Paweł Harlender ze stowarzyszenia OSOM Gliwice. – To ważne, bo ogród ma tętnić życiem cały rok, a im większe wsparcie, tym ciekawszą ofertę obiecują koordynatorzy.

Ogród Społeczny w Gliwicach – jedno ze spotkań (fot. Jakub Jermak):

Usytuowana w sąsiedztwie gliwickiej katedry działka przechodzi właśnie ogromną metamorfozę. W pierwszych dniach czerwca, pod okiem architekta krajobrazu powstał szkic ogrodu. W kolejnych tygodniach grupa mieszkańców, których projekt porwał, zakasała rękawy i uporządkowała dość dziki do tej pory teren. Wraz z początkiem kalendarzowego lata prace nabrały tempa, a ogród kształtu. Na razie z ziemi wyrastają drewniane konstrukcje: gazony, kompostownik, zakątek do siedzenia, ale już wkrótce pojawią się rośliny.

– Nie będziemy ograniczać się wyłącznie do warzyw. Nie chcemy tworzyć grządek z równo wysianymi marchewkami. Różnorodność roślin: warzyw, owoców i kwiatów, sprawi, że miejsce to będzie nie tylko pożyteczne, ale przede wszystkim piękne. – mówią gliwiccy społecznicy.

Jeśli chcesz być na bieżąco zaglądaj www.facebook.com/zieloneGL

Ogród ma być społeczny od początku do końca.

Razem finansujemy, razem budujemy, razem sadzimy, razem dbamy, razem zbieramy plony i razem z nich korzystamy. Jak to będzie wyglądać w praktyce? Planujemy wspólne gotowanie, być może w formie ciekawych warsztatów z coraz popularniejszej kuchni roślinnej. Liczymy, że będzie to okazja do poznania zasad „zero waste” i „slow food”.

Ogród Społeczny będzie też źródłem wiedzy o przyrodzie, środowisku, ekologii, miejscem wymiany doświadczeń.

– To na co jednak liczy najbardziej, to stworzenie przestrzeni gdzie, przy pracy i zabawie będzie można poznać ciekawych ludzi, nawiązać sąsiedzkie i międzypokoleniowe relacje. – podsumowują swój projekt jego koordynatorzy ze stowarzyszenia OSOM Gliwice.

Plan prac w Ogrodzie Społecznym na ten tydzień:

  • poniedziałek (25 czerwca) 17.30 – 20
  • wtorek (26 czerwca) 17.30 – 20
  • środa  (27 czerwca) 17.30 – 20
  • czwartek  (28 czerwca) 17.30 – 20
  • piątek (29 czerwca) 17.30 – 20
    * w przypadku opadu deszczu po 17 możliwe odwołanie danego terminu.
r e k l a m a