Dawne Państwowe Gimnazjum Katolickie. Dziwna nazwa szkoły, którą Detektyw Historii odwiedził ze swą lupą może zaskoczyć. Ale pod szyldem dawnego Państwowego Katolickiego Gimnazjum kryje się dzisiejszy Wydział Elektryczny Politechniki Śląskiej. Prawdę mówiąc, bardziej pasowałby do duchowego wnętrza studenta architektury niż technicznej duszy elektryka, ale tak właśnie zdecydowano już w powojennym roku 1946.

Właściwie, ocenie i komentarzom poddano sam budynek, jego architekturę i niesamowite wnętrze pełne sztuki. Architekt projektujący ten modernistyczny budynek postarał się nadać mu dwie podstawowe funkcje: szkoły uczącej określonych przedmiotów i budynku uczącego przebywania wśród dzieł sztuki. Czy zamiar ten powiódł się? Dziś możemy tylko się tego domyślać. Odcinek pierwszy – jak gdyby preludium – przygotowuje widza do kolejnej części filmu, na który zaprosimy dopiero za tydzień. Tymczasem przed Państwem część pierwsza filmu pt. „Państwowe Gimnazjum Katolickie im. Friedricha Wilhelma”.

Autor: Marian Jabłoński

Detektyw Historii do zobaczenia w każdą środę (powtórka w sobotę) w Telewizji Imperium dostępnej w sieciach światłowodowych firmy Imperium Telecom. Premiera o godz. 16:30! Powtórki co dwie godziny – tj. o 18:30, 20:30, 22:30.

r e k l a m a