– Bardzo nie lubię wyrzucania dobrych rzeczy, dlatego starałam się wymieniać ubraniami z koleżankami. – mówi Katarzyna Kowińska, organizatorka „Charytatywnego Ciuchobrania” – Kilka razy zrobiłam takie małe ciuchobrania, na które zapraszałam koleżanki, ale oprócz zalet takie spotkania miały też sporo wad: jeżeli było nas mało, a każda miała inny rozmiar albo zupełnie inny styl to nie bardzo mogłyśmy się powymieniać. Po ciuchobraniach zamiast z porządkiem w szafie zostawałam więc z jeszcze większą ilością ubrań, z którymi coś trzeba było zrobić…

Na szczęście w Gliwicach jest GCOP, miejsce które łączy ludzi, pozwala im się spotkać i razem zrobić coś konstruktywnego. W GCOP-ie spotykają się też aktywiści Gliwiccy, członkowie stowarzyszeń i wolontariusze.

– Żal nie skorzystać z takiego potencjału. Dlatego zdecydowała się na zorganizowanie ciuchobrania na większa skalę. Dzięki współpracy z gliwickimi stowarzyszeniami udało się zaplanować całą akcję tak, żeby nic się nie zmarnowało a w ciuchobraniu mogło wziąć udział więcej osób. – dodaje Kowińska.

Każdy ma w szafie takie ubrania: nietrafione zakupy, rzeczy czekające na „lepsze czasy”, które już nie nadejdą, ubrania do których „kiedyś schudnę”, albo takie, które przeleżały na dnie szafy drugi sezon i wiadomo, że nie będziemy w nich chodzić.

Rzeczy, które zostaną po akcji trafią do miejsc, które pomagają osobom w potrzebie. Np. do schroniska w Bojkowie prowadzonym przez koło gliwickie Towarzystwa im. Świętego Brata Alberta, punktu dobroczynnego w Zabrzu, świetlicy środowiskowej prowadzonej przez Stowarzyszenie Animatorów Wszechstronnego Rozwoju Młodzieży czy do Fundacji Zacisze Grażyny.

Dodatkowo podczas ciuchobrania będzie można wesprzeć zbiórkę na rzecz podopiecznych Stowarzyszenia Cała Naprzód. To również alternatywa dla tych, którzy nie mają nic na wymianę, ale chcą przyjść i znaleźć coś dla siebie.

Podczas „Charytatywnego Ciuchobrania” będzie też można wziąć udział w akcji „Podaj dalej”, tym razem zbierane są zegarki, ale również łyżki, stara biżuteria czy metalowe ramki lub pudełka po biżuterii. Wszystko dla artysty – Rolanda Iks, który dzięki zebranym przedmiotom będzie mógł w dalszym ciągu wytwarzać swoją oryginalną biżuterię steampunkową. Mężczyzna w wyniku pożaru stracił swój dobytek.

Trzy zasady „Charytatywnego Ciuchobrania”:

– możesz przynieść ubrania, które już Ci się znudziły (może spodobają się innym uczestnikom Ciuchobrania? Jeśli nie – przekażemy je podopiecznym świetlic środowiskowych prowadzonych przez Stowarzyszenie Animatorów Wszechstronnego Rozwoju Młodzieży )

– możesz wymienić swoje ubrania na inne (bezgotówkowo, podczas Ciuchobrania wymieniamy, ale NIE SPRZEDAJEMY ubrań)

– możesz wybrać sobie ubrania, które Ci się spodobają, a w zamian za nie wrzucić coś do puszki (w ten sposób wesprzesz zbiórkę na rzecz podopiecznych stowarzyszenia Cała Naprzód)

Charytatywne Ciuchobranie w środę 22 sierpnia o godz. 17:00 w COK „Perełka” ul. Studzienna 6:

r e k l a m a