„Opowieść o Westerplatczykach z gliwickiego Bojkowa jest swoistą lekcją pokory wobec świata, wobec przeznaczenia, wobec praw wojny”

429

Bohaterowie leżący teraz w mogile w Bojkowie wcale zapewne nie chcieli być takimi bohaterami jakimi nasze pokolenie z nich robi. Pracowali przed wojną jako budowlańcy przy wznoszeniu budynków Składnicy Tranzytowej na Westerplatte, potem stali się żołnierzami, potem Hitler wystrzelał z pancernika Szleswig-Holstein swoje pociski na polską placówkę. Co mieli robić żołnierze? Musieli bronić się. Ginęli i szli do niewoli „czwórkami”, chcieli tego za Polskę? Zapewne nie. Każdy chce żyć. To my wciskamy dzieciom kit że umrzeć za ojczyznę to patriotyczny obowiązek i honor. Zapytajcie swoje dzieci oraz siebie – czy chcecie by je ktoś zastrzelił w imię ojczyzny?

Westerplatczycy pochowani w Gliwicach – Bojkowie są symbolem tragizmu wojny, symbolem polityki powojennej Polski Ludowej, symbolem życia w cieniu swojej historii. Proszę obejrzeć filmowy materiał, a zwłaszcza posłuchać opowieści krewnych Westerplatczyków.

Pokazujemy jednocześnie w galerii zdjęć, ekipę Detektywa Historii podczas pracy.

Autor: Marian Jabłoński

Detektyw Historii do zobaczenia w każdą środę (powtórka w sobotę) w Telewizji Imperium dostępnej w sieciach światłowodowych firmy Imperium Telecom. Premiera o godz. 16:30! Powtórki co dwie godziny – tj. o 18:30, 20:30, 22:30.

Polecamy także odcinek programu „Soldiers” poświęcony Westerplatczykom z Bojkowa:

r e k l a m a