Gala Operetkowa jak za dawnych lat. Wystąpią gwiazdy!

KONCERT "WIELKIE PRIMADONNY POWOJENNEJ OPERETKI" JEST JEDNYM Z NAJBARDZIEJ PRESTIŻOWYCH KONCERTÓW O PROFILU KLASYCZNYM W GLIWICACH OD WIELU LAT. SŁAWY, O KTÓRYCH MÓWIŁA CAŁA POLSKA, PRZYJEŻDŻAJĄ PO WIELU LATACH DO GLIWIC. KONCERT 25 PAŹDZIERNIKA W STUDENCKIM MROWISKU.

317

„Był taki czas, cudowny czas, czy pamiętasz”,…w którym Operetka brylowała na salonach, wiodąc prym w muzycznym królestwie m.in. Straussa, Lehara, Kalmana czy Abrahama. Czasy, w których Wanda Polańska oraz Elżbieta Ryl-Górska, porywały tłumy na największych scenach Polski i Europy. Po wielu latach, w Gliwicach zagoszczą największe sławy polskiej operetki. Wielkie widowisko muzyczne z ich udziałem. Na koncercie usłyszą Państwo najpiękniejsze arie i duety operetkowe, musicalowe, pieśni neapolitańskie oraz piosenki z repertuaru Jana Kiepury, zaśpiewane przez Wspaniałą Primadonnę Elżbietę Ryl-Górską, Witolda Wronę – Gwiazdę byłego Teatru Muzycznego w Gliwicach, oraz śpiewaków młodego pokolenia, wspaniałą sopranistkę Joannę Wojtaszewską oraz porywającego tenora Kamila Rocha Karolczuka, przy akompaniamencie wspaniałych instrumentalistów Kameralnego Zespołu Straussowskiego. Całe wydarzenie prowadzone jest przez wybitnego znawcę operetki, krytyka muzycznego i znanego pisarza Pawła Świętoreckiego, który zabierze Państwa w tą sentymentalną podróż. Ponadto, Wielka, Wspaniała, Wanda Polańska, zwana brylantem Polskiej operetki, zapowiedziała swą obecność na koncercie.

Opisy artystów:

WANDA POLAŃSKA
Brylant Polskiej Operetki. Mówi się o niej: „najlepszy głos w powojennej operetce w Polsce”. Mieczysław Wojnicki ocenił, że był najlepszy nie tylko w tamtych czasach w Polsce, ale może nawet w całej Europie. Wzbudzała zachwyt i zaskakiwała aktorskim temperamentem. Stworzyła wielkie kreacje. Partnerowali jej najlepsi artyści. Zapewniała publiczności najwyższą jakość i niezapomniane emocje. Wspaniała Hanna Glawari w Wesołej wdówce, czy Rozalinda w Zemście nietoperza. Dziś przywracamy pamięć o tej znakomitej artystce i Primadonnie Polskiej Operetki. „Wyjątkowe zjawisko artystyczne! Wandy Polańskiej nie sposób z kimś porównać. Ona już urodziła się jako gwiazda operetki.” – Sławomir Pietras

Elżbieta Ryl-Górska zachwycała publiczność wykonaniami najsławniejszych operetkowych ról, m.in. Hanny Glawari w Wesołej wdówce, Rozalindy w Zemście nietoperza, Heleny w Pięknej Helenie. Występowała ze znakomitymi parterami oraz zespołami w wielu teatrach operetkowych i operowych w Polsce i poza krajem. Jej kariera trwa. Nadal ma recitale i koncerty oraz wiernych, ale też nowych wielbicieli, bo swoim talentem wokalnym i aktorskim, urodą sceniczną, ale i naturalnym wdziękiem, pogodą ducha i błyskotliwym poczuciem humoru przyciąga wszystkie pokolenia. Znakomita artystka, Primadonna Polskiej Operetki. „… znakomite warunki wokalne, aktorskie. Była i jest do tej pory piękną kobietą, no i te najpiękniejsze nogi w Warszawie, a może i w Polsce…” – Zbigniew Rymarz

WITOLD WRONA – tenor GWIAZDA BYŁEGO TEATRU MUZYCZNEGO W GLIWICACH
Absolwent Wydziału Wokalno-Aktorskiego Akademii Muzycznej w Krakowie w klasie doc. Heleny Szubert-Słysz. Jeszcze na studiach śpiewał tenorowe partie w Mszy C-dur L.van Beethovena, mszy Es-dur Fr.Schuberta, Te Deum A. Brucknera. Zwiedził całą Europę występując z chórem Filharmonii Krakowskiej, Polskiego Radia, Opery i Operetki w Krakowie. W 1996 roku rozpoczął karierę solisty w Teatrze Muzycznym w Gliwicach, a następnie podejmował współpracę z Operą i Operetką w Krakowie, Teatrem Muzycznym w Łodzi, Operą Nova w Bydgoszczy, Operą Śląską w Bytomiu, Teatrem Muzycznym w Lublinie, Filharmoniami w Krakowie, Słupsku, Rzeszowie, Częstochowie, Lublinie, Bydgoszczy, Wałbrzychu. Ma w swoim dorobku m.in. role: Armanda we Frasquicie, Su Czonga w Krainie uśmiechu, Kamila de Rossillon w Wesołej wdówce Fr. Lehara; Księcia Urbino w Nocy w Wenecji, Hrabiego w Wiedeńskiej krwi, Eisensteina i Francka w Zemście Nietoperza J. Straussa; Boccacia w Boccacciu F. Suppego; Noela w Królu włóczęgów R.Frimla; Freda w My Fair Lady F.Loewego; Tassila w Hrabinie Maricy, Edwina i Feriego w Księżniczce czardasza E.Kalmana; Stanisława w Ptaszniku z Tyrolu K.Zellera; księcia Lilo-Taro w Kwiecie Hawaii P. Abrahama; Remendada w Carmen G.Bizeta, Gastona w Traviacie G.Verdiego, Artura w Łucji z Lammermoor G.Donizettiego. Regularnie śpiewa koncerty w całej Polsce, występował w Niemczech, Danii, Szwecji, Finlandii.

Joanna Wojtaszewska – SOPRAN Pochodzi z Zabrza, obecnie mieszka w Bytomiu. Edukację muzyczną rozpoczęła w szkole muzycznej I stopnia w Zabrzu w klasie gitary i kontynuowała w tej samej szkole II stopnia na wymarzonym kierunku śpiewu solowego. Jest absolwentką prestiżowej szkoły operowej Aleksandra Teligi. Brała udział w wielu warsztatach wokalnych w kraju i za granicą. Przez 7 lat związana z Operą Śląską, na scenie której zdobywała nowe sceniczne doświadczenie, występując ze śpiewakami sławy europejskiej. Obecnie prowadzi działalność koncertową w Polsce i Europie. Jest artystką niebywale wszechstronną, czuje się znakomicie w operze jak i w krainie operetki. Jej cudowny wygląd oraz niebywała gra aktorska na scenie pozwala pokazać największy kunszt artystyczny. Jest młoda, zdolna, utalentowana i piękna, te cztery cechy młodej sopranistki pozwalają na podziwianie artystki nie tylko za piękny śpiew ale również za wiele innych aspektów… Joanna Wojtaszewska jest znana większej publiczności za sprawą projektu „operetka po śląsku” którą z sukcesem pokazuje z tenorem Kamilem Rochem Karolczukiem na antenie Telewizji TVS.

Kamil Roch Karolczuk – Śpiewak operetkowy młodego pokolenia. Tenor urodzony i mieszkający na Śląsku, w małej miejscowości Gierałtowice. Edukację muzyczną rozpoczął w wieku 10 lat, pobierając lekcje gry na pianinie w Studium Muzycznym „GAMA” w Gliwicach. W tym samym studium, pięć lat później zaczął edukację wokalną, po czym kontynuował ją w szkole muzycznej II Stopnia w Gliwicach. Kształcił się również w prestiżowej Szkole Operowej im. Aleksandra Teligi. Był uczestnikiem licznych kursów mistrzowskich w Polsce i Europie. Zdobył wiele nagród na konkursach wokalnych m.in.: we Włoszech, Austrii, Anglii oraz Bułgarii. Dumny ze swojego pochodzenia, promuje Śląsk, śpiewając w całej Polsce i Europie (również arie i duety w języku śląskim). Znany również publiczności z występów i Szlagierowej listy TVS. Jest właścicielem Agencji Artystycznej Grupa KSM. Śpiewa największe arie i duety operowe i operetkowe z największymi gwiazdami tego gatunku. Jest barwną postacią estrady operetkowej oraz telewizji. Niczym kameleon wciela się w role, które śpiewa, głosem, ubiorem i temperamentem scenicznym. Ulubieniec publiczności i wulkan energii.

Koncert poprowadzi pełen profesjonalizmu Paweł Świętorecki, mistrz konferansjerki i scenicznego dowcipu. Znawca i propagator muzyki klasycznej w szczególności Opery, Operetki i Musicalu. Współautor książki „Uśmiech Primadonny” o Elżbiecie Ryl-Górskiej i „Cudowny czas” o Wandzie Polańskiej.

Gala operetkowa „Wielkie primadonny powojennej operetki” 25 października. Patronat medialny sprawuje Telewizja Imperium:

r e k l a m a