22.09.2018 - GLIWICE Wojska Obrony Terytorialnej 13 SBOT , WCIELENIE Fot. Irek Dorozanski / DWOT

Pierwszego dnia tzw. szesnastki, czyli 16-dniowego szkolenia podstawowego po załatwieniu spraw ewidencyjnych zostali umundurowani i poddani ocenie sprawności fizycznej, który składał się z brzuszków, pompek oraz biegu na 3 kilometry. Wyniki zostaną wykorzystane w dalszej służbie, głównie w celu doskonalenia sprawności fizycznej kandydatów. Choć nie było to obowiązkowe część z kandydatów skorzystała z usług fryzjera.

Wszyscy kandydaci, którzy dziś rozpoczęli szkolenie nigdy wcześniej nie byli w wojsku. Nikt z nich nie narzeka jednak na wojskową musztrę. Fakt, że do wojska przyszli jako ochotnicy sprawia, że są w pełni zmotywowani i chcą dać z siebie wszystko.

W poniedziałek, 24 września, wręczona zostanie im broń, z którą nie rozstaną się aż do przysięgi, która odbędzie się 7 października w Katowicach. Do tego czasu ich domem będą wojskowe koszary. W tym czasie szkolić się będą przede wszystkim ze strzelania oraz taktyki.

13. Śląska Brygada Obrony Terytorialnej rozpoczęła formowanie w tym roku. Obecnie trwa proces pozyskiwania kandydatów do służby.

W województwie śląskim powstać mają 4 bataliony lekkiej piechoty rozmieszczone
w Gliwicach, Częstochowie, Cieszynie i Kuźni Raciborskiej.

Wojska Obrony Terytorialnej jako piąty rodzaj sił zbrojnych, obok Wojsk Lądowych, Sił Powietrznych, Marynarki Wojennej oraz Wojsk Specjalnych powstały z początkiem 2017 roku. Obecnie WOT jest w procesie formowania, którego zakończenie planowane jest na 2021 rok, wtedy liczebność formacji ma osiągnąć zakładany stan 53 tys. żołnierzy, a brygady obrony terytorialnej będą rozwinięte w każdym województwie.

13. Śląska Brygada Obrony Terytorialnej – Wcielenie (fot. Irek Dorożański):

r e k l a m a