Po rocznym pobycie nad Bałtykiem Festiwal Filmów Kultowych wraca na Śląsk

W tym roku kultowe filmy rozgoszczą się między innymi w hali modeli GZUT oraz w hali produkcyjnej GZUT w Gliwicach. Specjalne pokazy zaplanowano także w niezwykłej przestrzeni Ruin Teatru Victoria. Stali bywalcy legendarnego Kina Amok też będą zadowoleni — to w nim odbędą się pokazy przedwojennego kina polskiego i retrospektywy twórczości Marka Koterskiego i Miloša Formana.

Festiwal Filmów Kultowych 2018 w Gliwicach – relacja z rozpoczęcia już we wtorek 2 października w programie 100% Gliwic. Zobacz zdjęcia!

Wkrótce na naszym kanale opublikujemy wywiady z lektorem Tomaszem Knapikiem i raperem Łukaszem Rostkowskim, znanym szerszej publiczności pod pseudonimem L.U.C. Panowie byli gośćmi 21. Festiwalu Filmów Kultowych.

Festiwal rozpoczyna się 28 września i potrwa do 7 października. Zobaczymy ponad 60 projekcji podzielonych na 9 cykli. Tegoroczny festiwal kusi nie tylko obrazem, ale i dźwiękiem. Na dobry początek w Ruinach Teatru Victoria usłyszymy Rebel Babel Ensemble w repertuarze poświęconym 100-leciu polskiej muzyki filmowej. Dominować będą oczywiście instrumenty dęte, a w nowych aranżacjach usłyszymy piosenki skomponowane między innymi przez Krzysztofa Komedę czy Henryka Warsa. Wystąpią oczywiście L.U.C. oraz Dorota Miśkiewicz, Maciej Obara, Magdalena Kumorek, PAWBEATS, The Whoop Groupi Dominika Czajkowska. Początek koncertu o godzinie 20.00. Atrakcyjny dźwiękowo będzie także cykl zatytułowany Herosi VHS. Zobaczymy tu między innymi takie filmy jak Krwawy sport czy Mistrz kierownicy ucieka, a usłyszymy lektorów czytających na żywo. Zaproszenie przyjęli między innymi: Tomasz Knapik i Mirosław Utta. Będą też seanse – niespodzianki.

Osoby związane z Gliwicami na pewno ucieszy specjalny cykl zatytułowany „To było grane”. To pokazy w równym stopniu poświęcone kultowym już filmom, jak i ważnym niegdyś miejscom.

– Z naszą pomocą możecie przenieść się kilka dekad wstecz, kiedy to Kino Jutrzenka, Apollo czy Capitol prezentowały światowy repertuar. Filmy z sekcji To było grane były obecne w tych kinach w czasie, kiedy były premierami – zapowiada Tomasz Szabelski ze Stowarzyszenia Inicjatywa. – Czasy sprzed epoki filmów cyfrowych przypomni nam także specjalna wystawa, którą zaprezentujemy w hali produkcyjnej GZUT. Nie chcę jeszcze zdradzać szczegółów, ale zapewniam, że będzie bardzo analogowo – dodaje Szabelski.

21. Festiwal Filmów Kultowych to także odlotowe kino samochodowe z muzyką na żywo, organizowane na lotnisku Aeroklubu Gliwickiego, pierwsza w tym roku projekcja świątecznego evergreena – Kevin sam w domu, kultowy duet Bodo/Dymsza, Adam Miauczyński we wszystkich odsłonach, skandalista Miloš Forman, kultowe horrory, przegląd filmów z Meryl Streep oraz Indiana Jones w trzech odsłonach.

Pełny program 21 edycji Festiwalu Filmów Kultowych na stronie filmykultowe.pl

Bilety na 21. edycję Festiwalu Filmów Kultowych

Pojedynczy seans – 10 zł (za wyjątkiem cyklu Kultowy duet Bodo/Dymsza oraz Miau Miau Miałczyński – 5 zł)
Bilety na pojedyncze seanse dostępne są:
– na platformie Goingapp,
– w kasie Kina Amok,
– przed rozpoczęciem seansu (płatne gotówką).

Bilet na koncert otwarcia (28.09.2018, godz. 20.00, Ruiny Teatru Victoria) – 40 zł dostępny:
– na platformie Goingapp,
– w kasie kina Amok,
– przed koncertem (płatny gotówką)

Karnet w cenie 120 zł dostępny przed każdą projekcją.
Karnet upoważnia do uczestnictwa we wszystkie wydarzeniach z wyjątkiem koncertu otwarcia. Liczba karnetów ograniczona.

r e k l a m a