„Konstytucja dla nauki” weszła w życie. Co to oznacza dla Politechniki Śląskiej?

Po raz 74. na Politechnice Śląskiej zgromadziła się wspólnota akademicka, posłowie, senatorowie, prezydenci miast śląskich, rektorzy pobliskich uczelni, przedstawiciele biznesu, służb mundurowych i studenci.

111

Rok akademicki 2018/2019 został oficjalnie rozpoczęty we wtorek 2 października w Centrum Edukacyjno-Kongresowym przy ul. Konarskiego. Przy melodii „Gaudeamus Igitur” zostały wręczone nagrody najlepszym studentom oraz absolwentom Politechniki Śląskiej. Oficjalne przemówienie rektora – prof. Arkadiusza Mężyka, podkreśliło znaczenie ustawy o szkolnictwie wyższym i nauce. „Konstytucja dla nauki” weszła w życie z dniem 1 października i jest powodem zmian, które czekają również Politechnikę Śląską. Rektor podsumował także miniony rok, który po raz pierwszy przyniósł uczelni szczególny powód do dumy – pierwszy raz w historii, Politechnika uplasowała się w pierwszej dziesiątce uczelni najbardziej cenionych w Polsce.

Anna Budzanowska, dyrektor generalny Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, zwróciła natomiast uwagę na ważne umiejscowienie Politechniki Śląskiej w kontekście regionu. Jej zdaniem śląską uczelnię wyróżnia wysoki poziom edukacji, który śmiało pozwala na konkurowanie z innymi równie dobrymi uczelniami w Polsce. Najważniejszym punktem wydarzenia była immatrykulacja studentów, natomiast później usłyszeliśmy wykład pt.”Od dotacji do instrumentów zwrotnych, czyli jak finansować innowacje”, którą wygłosił prof. Maciej Chorowski.

Autor: Annabella Conti

Relacja z rozpoczęcia nowego roku akademickiego w środę 3 października w programie 100% Gliwic. Premiera ok. godz. 17:15. Zapraszamy do oglądania!

r e k l a m a