„Bardzo stara się być zła, robić psikusy, lecz w rezultacie jej czarowanie przynosi więcej dobrego, niż złego”

18. premierą Teatru Miejskiego w Gliwicach i pierwszą w tym sezonie skierowana do dzieci będzie „Malutka Czarownica” na podstawie powieści Otfrieda Preussler’a w reżyserii Daniela Arbaczewskiego. Premiera 13 października na Małej Scenie przy ul. Nowy Świat.

142

Rozmowa z twórcami spektaklu „Malutka czarownica” w programie 100% Gliwic. Premiera TV we czwartek, 11 października, o godz. 17:33.

Bohaterka zgodnie z magicznymi zasadami jest zbyt młoda, ma dopiero 127 lat, by uczestniczyć w spotkaniach i zabawach doświadczonych wiedźm. Ukarana za nieposłuszeństwo zostaje pozbawiona czarodziejskiej miotły.

Od tego momentu przykłada się do dokładniejszego studiowania magicznych sztuczek. Swoje czary ćwiczy na mieszkańcach miasteczka oraz gronie leśnych przyjaciół. Jednocześnie układa plan jak utrzeć nosa pozostałym wiedźmom. Bardzo stara się być zła, robić psikusy, lecz w rezultacie jej czarowanie przynosi więcej dobrego, niż złego.

Historia małej czarownicy trwa okrągły rok. Razem z bohaterką kroczymy od wiosny do wiosny, śledząc kolejne pory roku, święta i zwyczaje. W naszej opowieści pojawia się wielu bohaterów dziecięcych, którzy choć z jednej strony traktują świat naiwnie, są jednak mniej strachliwi, bardziej tolerancyjni i otwarci na dziwną osóbkę na miotle. A czarownica? Z racji wieku ma ogromną wiedzę o świecie i doświadczenie. Jednak z drugiej strony jej zachowanie i emocje, które powinniśmy traktować nieco z przymrużeniem oka, są bliższe kilkuletniemu dziecku.

Odpowiedzialny za reżyserię Daniel Arbaczewski to aktor, reżyser, pedagog i instruktor teatralny. Absolwent wydziału lalkarskiego wrocławskiej PWST. Od piętnastu lat związany z Teatrem im. H.Ch. Andersena w Lublinie. Wykładowca przedmiotu Zagadnienia Teorii Teatru Lalek na UMCS w Lublinie. Współpracuje z Centrum Rozwoju Dziecka w Lublinie, Fundacją Rozwoju Edukacji oraz Lubelskim Ośrodkiem Doskonalenia Nauczycieli. Ukończył Szkołę Pedagogów Teatru w Instytucie Teatralnym w Warszawie oraz Inkubatory Kultury w Warsztatach Kultury w Lublinie.

Współpracuje z ośrodkami teatralnymi w kraju i za granicą (m.in Palestyna, Norwegia, Grecja, Belgia, Turcja, Indonezja) gdzie bierze udział w projektach teatralnych, wizytach studyjnych i prowadzi cykle warsztatowe dla studentów, młodzieży i nauczycieli.

Oprawę sceniczną w konwencji teatru plastycznego i lalkowego przygotowała wybitna słowacka scenografka Eva Farkašová, znana z tworzenia autorskich, zaskakujących przestrzeni teatralnych, dających duże pole do popisu aktorom jak również nieokiełznanej wyobraźni dziecięcej. Czterokrotna laureatka Złotej Maski.

Eva Farkašová jest absolwentką Wydziału Lalkarskiego (Katedra loutkářství) Akademii Sztuk Scenicznych w Pradze (Divadelní akademie múzických umění, czyli DAMU) w 1977 roku. Współpracuje ze wszystkimi profesjonalnymi słowackimi teatrami lalkowymi, a także wieloma teatrami dramatycznymi oraz operami na Słowacji, w Czechach, Polsce, Chorwacji, Serbii, Czarnogórze, Szwajcarii i na Tajwanie. Jest także autorką plakatu spektaklu „Malutka Czarownica”.

Energii i magii naszej historii dodają piosenki i kompozycje muzyczne autorstwa Marcina Partyki. Jego kompozycje i aranże można także usłyszeć w cieszących się ogromną popularnością „Dzieciach z Bullerbyn” reż. Jerzy Jan Połoński (premiera 25.11.2017).
Marcin Partyka to kompozytor, aranżer, pianista. Absolwent Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach w klasie fortepianu jazzowego u prof. Wojciecha Niedzieli.
Aranżował i komponował m.in. dla: Polskiej Orkiestry Radiowej, Orkiestry Akademii Beethovenowskiej, Orkiestry Kameralnej Aukso, Filharmonii Świętokrzyskiej, Królewskiej Orkiestry Symfonicznej, Filharmonii Pomorskiej, Big-Bandu Politechniki Warszawskiej.
Kierownik muzyczny Studia Piosenki Teatru Polskiego Radia.

W spektaklu grają młodzi aktorzy związani z Małą Sceną przy Nowym Świecie: Iga Bancewicz, Anna Moś, Rafała Domagała, Cezary Jabłoński, Kornel Sadowski. To absolwenci Wydziału Sztuki Lalkarskiej Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie oraz wrocławskiej filii Akademii Sztuk Teatralnych w Krakowie. Znani z naszych wcześniejszych produkcji dla dzieci: „Ach, jak cudowna jest Panama” (premiera 04.02.2017), „W kole” (premiera 07.10.2018), „Dzieci z Bullerbyn” (premiera 25.10.2018), „Mała Syrena” (premiera 10.03.2018).

Premiera: 13 października 2018 r.
Spektakl dla dzieci w wieku 5+
Tytuł oryginału: „Die kleine Hexe”
Autor: Otfried Preussler
Tłumaczenie: Hanna Ożogowska, Andrzej Ożogowski
Scenariusz i reżyseria: Daniel Arbaczewski
Scenografia, lalki, kostiumy: Eva Farkašová
Muzyka: Marcin Partyka
Obsada: Iga Bancewicz, Anna Moś, Rafała Domagała, Cezary Jabłoński, Kornel Sadowski

r e k l a m a