Europejska premiera płyty – Krzysztof Kobyliński feat. Erik Truffaz

Dzięki muzycznemu porozumieniu znikają granice językowe, kulturowe, a nawet mentalne. Pozostaje czysta forma artystyczna. Na tym opiera swoją muzykę i współpracę z artystami z całego świata.

134

Krzysztof Kobyliński jest polskim muzykiem, kompozytorem, a świat jazzu zna go przede wszystkim jako pianistę, który grał z najlepszymi na świecie, a jego kompozycje wykonywali artyści z najwyższej półki gatunku, tacy jak: Branford Marsalis, Richard Galliano, Mike Stern. Od wielu lat koncertuje na całym świecie. Tylko w tym roku zagrał już kilkadziesiąt koncertów w różnych aranżacjach scenicznych. Stara się tworzyć utwory wielopoziomowe, z licznymi warstwami formalnymi. Kreowanie muzyki jest dla niego indywidualnym procesem, na który wpływają różne czynniki i elementy otaczającego go świata. Prawdziwie namacalnym przykładem urzeczywistniania tej teorii jest album, który już 2 listopada ukaże się na europejskich rynkach muzycznych, a który już teraz trafił w ręce wąskiej grupy muzycznych profesjonalistów.

Ten duet dwóch muzyków to wyjątkowy nastrój, który subtelnie, z każdą sekundą wciąga głębiej i budzi daleko idące zainteresowanie. Krzysztof Kobyliński i Erik Truffaz spotkali się w studiu i stworzyli album o niebywałej poetyce melodii, pełny zaangażowania, spokoju, wyrazu artystycznych emocji.
Głęboko brzmiące melodie Krzysztofa Kobylińskiego na albumie „Give me November” są wręcz idealnie wpasowane klimat dźwiękowy Erika Truffaz, który komentuje jako:
„naprawdę wyjątkowe”
„czuje się wiatr z Polski”
„Krzysztof uwielbia muzykę i życie, a jego muzyka jest zwierciadłem tego wszystkiego, a współpraca z nim to także wielka przyjemność, ponieważ jego dynamika i inspiracja są naprawdę świeże”.

Erik Truffaz, francuski wirtuoz, zaliczany jest do grona najwybitniejszych współczesnych trębaczy jazzowych i postrzega się go jako następcę Milesa Davisa. Dzieje się tak nie tylko z uwagi na jego artystyczną różnorodność, ale przede wszystkim wybitne wyczucie dźwięków. Dotarcie do szerokiej publiczności ułatwił mu kontrakt z renomowaną amerykańską wytwórnią płytową Blue Note. Erik Truffaz zwykle wnosi do swoich kompozycji elementy hip-hopu, rocka i elektroniki, jednak w przypadku „Give me Nowember” wybrzmiewa klasyczne, czyste piękno dźwięku trąbki. Erik Truffaz uczył się również gry na fortepianie, to doświadczenie zdecydowanie zbliżyło go do twórczości Krzysztofa Kobylińskiego. Polski kompozytor mówi: „muzyczna wrażliwość Erika dawała mi dużo pozytywnej energii podczas wspólnych sesji nagraniowych i koncertów, a melodia i uczucie mają wartość per se. Erik jest w pełni otwarty na życie, a jego gra jest emanacją jego sposobu myślenia i odczuwania”.

Koncerty
Krzysztof Kobyliński tylko w tym roku zagrał już kilkadziesiąt koncertów na kilku kontynentach. Koncertował zarówno w klubach takich jak: Duc Des Lombards w Paryżu, Porgy and Bess w Wiedniu, jak i na festiwalach plenerowych: Jazz na Starówce w Warszawie, czy Jazz in Hermitage Garden w Moskwie. Do końca roku zagra jeszcze koncerty między innymi w Izraelu, Luxemburgu, Słowacji, Włoszech. Nie zabraknie oczywiście koncertów w Polsce (Kraków, Rybnik, Ustka).

Działalność organizacyjna
Poza komponowanie, koncertowaniem Krzysztof Kobyliński jest także organizatorem kultury. W Gliwicach stworzył Centrum Kultury Jazovia, ewenement na skalę Polski i jedno z najciekawszych prywatnych miejsc koncertowych w tej części Europy. Krzysztof Kobyliński jest pomysłodawcą i dyrektorem artystycznym dwóch festiwali: PalmJazz oraz Filharmonia. W 2018 roku zorganizował część projektu JazzBus – międzynarodowej konferencji dyrektorów artystycznych festiwali, wydawców, menagerów muzycznych, w której uczestniczyło kilkadziesiąt osób z całego świata.

Stałe projekty muzyczne Krzysztofa Kobylińskiego:
Krzysztof Kobyliński Piano Solo
KK Pearls
KK Pearls & Ethnojazz Orchestra (Orkiestra Aukso)
Krzysztof Kobyliński feat. Erik Truffaz
Krzysztof Kobyliński feat. Daniele di Bonaventura
Krzysztof Kobyliński feat. Trilok Gurtu
Krzysztof Kobyliński feat. Reut Rivka

Poza tytułowym „Give me November” na albumie ukażą się też kompozycje Krzysztofa Kobylińskiego takie jak: „Pink Year” i „The Moon”. Zbliżające się koncerty z pewnością będą idealnym wprowadzeniem do zapoznania się ze studyjnym wynikiem współpracy Krzysztofa Kobylińskiego z Erikiem Truffaz.

Krzysztof Kobyliński feat. Erik Truffaz „Give me November”

Rozmowa z Krzysztofem Kobylińskim dziś w programie 100% Gliwic. Premiera TV ok. godz. 17:15!

r e k l a m a