Jak ubierały się kobiety w dwudziestoleciu międzywojennym?

474

I wojna światowa położyła kres rzeczywistości krynolin, turniur i gorsetów. Zmiany w społecznym funkcjonowaniu kobiet, ich nabierająca rozpędu emancypacja, coraz bogatszy wachlarz ról, z których mogły wybierać – swoje odzwierciedlenie znalazły także w modzie. Przedstawicielka płci pięknej posiadająca prawa wyborcze, pracująca, podróżująca nie mogła i nie chciała już więcej zamiatać trenem chodnika. Radykalnie zmieniła wizerunek i styl.

Obraz kobiety dwudziestolecia międzywojennego – za pośrednictwem mody tamtego czasu – przybliży wystawa „Kobieta dwudziestolecia. Ubiory damskie z lat 20. i 30. XX w. z kolekcji Adama Leja”, na którą Muzeum w Gliwicach zaprasza w listopadzie.

Zaprezentujemy na niej damskie stroje z lat 20. i 30. XX wieku. Ubiory pochodzić będą z kolekcji Adama Leja – historyka sztuki, pasjonata wzornictwa epoki art deco. Jego licząca około 5 tysięcy eksponatów kolekcja kostiumów „haute couture” jest jedną z największych w Polsce i na świecie. Kuratorką wystawy jest Joanna Puchalik, historyk Muzeum w Gliwicach.

Eksponaty na wystawie nie zostaną tym razem ułożone chronologicznie i według dat, ale zgodnie z porami dnia. I tak w pierwszym pomieszczeniu obejrzeć będzie można stroje poranne i plażowe, których elementem łączącym będzie piżama – dzisiaj tylko strój nocny, a wtedy pełniący także inną rolę.

>> Haus Oberschlesien. Największy hotel na Górnym Śląsku <<

– W kolejnej sali zostaną umieszczone stroje dzienne przed- i popołudniowe. Ich tło będą stanowić powiększone fotografie wnętrz dziś już nieistniejącego, ówcześnie uważanego za najnowocześniejszy hotel na Śląsku, Hotelu Haus Oberschlesien, otwartego w 1928 roku. Ostanie pomieszczenie ukaże nam stroje wieczorowe i balowe – haftowane koralikami i cekinami frywolne sukienki z lat 20-tych i perfekcyjnie krojone, opływające ciało suknie z lat 30-tych. Całość uzupełnią dodatki z epoki – torebki, puderniczki, kapelusze, rękawiczki i buty oraz fotografie hollywoodzkich gwiazd kina niemego. Będziemy także świadkami wizyty pary młodej u fotografa – mówi Joanna Puchalik, kuratorka wystawy.

Wystawa w Willi Caro dostępna dla zwiedzających od 10 listopada 2018 do 27 stycznia 2019. Patronat medialny sprawuje Telewizja Imperium Gliwice.

9 listopada 2018, Willa Caro, godz. 17.00
Otwarcie wystawy
Kobieta dwudziestolecia. Ubiory damskie z lat 20. i 30. XX w. z kolekcji Adama Leja
Kurator: Joanna Puchalik
Oprawa plastyczna: Tomasz Kokott
Eksponaty: Kolekcja Adama Leja, Muzeum w Gliwicach
Na wernisaż wstęp wolny, liczba miejsc ograniczona
Organizator: Muzeum w Gliwicach

r e k l a m a