Od 16 do 18 listopada w Centrum Kultury Studenckiej “Mrowisko” odbyły się warsztaty chóralne z muzyką ormiańską. Z tej okazji Gliwice odwiedziły dwie dyrygentki z Armenii – Marine Alaverdyan oraz Christina Sheroyan.

Pod czujnym słuchem specjalistek, uczestnicy warsztatów pracowali nad prawidłową emisją oraz poznawali kulturę i tradycje ormiańskie.

Uczestnicy podzieleni byli na chórzystów śpiewających na co dzień w chórach oraz tych, którzy nie śpiewają w zespołach, ale byli zainteresowani tematyką warsztatów. Połączenie Akademickiego Zespołu Muzycznego, zabrzańskiego chóru Klaster oraz wszystkich zainteresowanych, dało w rezultacie wielką formację, której członkowie zaśpiewali 18 listopada w Auli Rycerskiej CKZIU w Gliwicach. Wśród prezentowanych pieśni widzowie usłyszeli m.in. “She” czy jednogłosową pieśń “Hayr Mer” (po polsku Ojcze nasz), która wywodzi się z liturgii ormiańskiego kościoła katolickiego. Chórzyści zaśpiewali w rozmaitych językach, jednak ormiański okazał się nie należeć do najprostszych.

“Śpiewamy w różnych językach. Po chorwacku, angielsku, niemiecku i po włosku, ale to nie jest dla mnie problem” – stwierdza Katarzyna Widera, jedna z uczestniczek warsztatów.

Pieśni ormiańskie wyróżnia charakter liryczny, co sprawia, że o tej muzyce mówi się, że jest bogata duchowo.

“Muzyka ormiańska to są korzenie naszej cywilizacji. To jest bardzo stara muzyka, bardzo klimatyczna i uduchowiona, dość trudna do wykonywania.” – podkreśla p. Justyna Dziuma, organizatorka warsztatów.

Zapraszamy na relację z wydarzenia, która ukaże się w programie 100% Gliwic 26 listopada o godz. 17.15.

r e k l a m a