W sumie w województwie śląskim służy obecnie ponad 400 żołnierzy WOT. Wśród ślubujących Ojczyźnie znajdą się przedstawiciele różnych profesji m.in: informatycy, nauczyciele, fizjoterapeuci, ogrodnicy, tancerze, studenci, kierowcy, instruktorzy sztuk walki, taternicy czy górnicy. Łączy ich patriotyzm oraz gotowość do obrony Ojczyzny i wspierania lokalnych społeczności.

– Ukończone szkolenie podstawowe to wasze pierwsze zwycięstwo na drodze do osiągnięcia celu. Przed wami nowe wyzwania, kolejne chwile zwątpienia, wymagające szkolenia. Jestem przekonany że wasz duch nie zostanie złamany, że wytrwacie przy postanowieniu.– powiedział podczas uroczystej Przysięgi Wojskowej, dowódca  13. Śląskiej Brygady Obrony Terytorialnej, płk Tomasz Białas.

Przemawiająca w imieniu ”terytorialsów”, szeregowy Kamila Kowalczyk podkreśliła, że wszyscy, którzy dziś złożyli przysięgę mają pełną świadomość, że tak naprawdę to dopiero początek.
-Mamy świadomość, że droga którą wybraliśmy nie zawsze będzie łatwa. Czeka nas bowiem jeszcze wiele wyrzeczeń, trudu i pracy aby stać się pełnowartościowymi żołnierzami. – powiedziała.

Przypomnijmy – szkolenie żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej trwa trzy lata. Żołnierze jeden weekend w miesiącu będą teraz spędzać na szkoleniach rotacyjnych oraz dwa tygodnie na poligonie na tak zwanym szkoleniu zgrywającym.

Z każdym kolejnym powołaniem do służby dostrzegalnych jest kilka trendów: malejąca średnia wieku ochotników, coraz większa ilość kobiet i coraz większa ilość osób, które postanowiły wstąpić do WOT zachęcone przez tych, którzy już pełnią służbę. Coraz więcej wśród „terytorialsów” jest także par i małżeństw, które zdecydowały się wspólnie wstąpić w szeregi WOT.

Służba w Wojskach Obrony Terytorialnej cieszą się coraz większym zainteresowaniem. Obecnie, w niespełna dwa lata po utworzeniu, w szeregach piątego rodzaju sił zbrojnych służy już prawie 17 tysięcy żołnierzy.

Przysięga Wojskowa w 13. Śląskiej Brygadzie Obrony Terytorialnej (fot. DWOT):

r e k l a m a