Kolory węgla

360

Tradycyjna Barbórka to szczególny okres w życiu kopalni. Wszyscy pięknie ubrani, pióropusze w rozmaitych kolorach fruwają na wietrze i orkiestra rano spać już nie daje. Święto górników to w głównej mierze święto górników węgla kamiennego, chociaż górnikami są też pracownicy kopalni piasku ( np. Kotlarnia), nieco dalej pod ziemią pracują górnicy w kopalniach soli (Wieliczka i Bochnia). Nie wolno zapomnieć o kopalniach granitu k. Strzegomia. A liczne kamieniołomy marmuru, kredy, pirytu, uranu, srebra, złota i kamieni szlachetnych? Wszędzie króluje w tym dniu postać św. Barbary, ale zapewne w głębi duszy każdego górnika drzemie strach przed …Skarbnikiem. On przecież strzeże swoich tajemnic codziennie, zasypując złośliwie chodniki wraz z górnikami. Barbórka daje nadzieję, Skarbnik ją zabiera. Nie żałujmy więc ukłonów Braci Górniczej.

Autor: Marian Jabłoński

Detektyw Historii TV Imperium pt. „Kolory węgla” – cz.1 już w środę, 5 grudnia, tradycyjnie o godz. 16:30 zapraszamy więc do ekranów!

Detektyw Historii do zobaczenia w Telewizji Imperium dostępnej w sieciach światłowodowych firmy Imperium Telecom. Premiera o godz. 16:30! Powtórki co dwie godziny – tj. o 18:30, 20:30, 22:30.

 

r e k l a m a