Konkurs i koncert jakiego jeszcze nie było!

Fundacja Wspierania Młodych Talentów Muzycznych zaprasza na koncert laureatów pierwszej edycji konkursu wykonawców muzyki klasycznej. Koncert odbędzie się w Centrum Kultury Jazovia (Gliwice, Rynek 10). Patronat medialny sprawuje Telewizja Imperium.

75

„Młodzi Muzycy” – fundacja gliwickiego przedsiębiorcy Lecha Sztandara, melomana i miłośnika opery – rozpisała we wrześniu br. konkurs. Jest to konkurs wyjątkowy, bowiem nie ogranicza w żaden sposób jego uczestników. Można w nim prezentować dowolnie wybrane utwory, na dowolnym instrumencie: od perkusji i tuby po skrzypce i fortepian. Brak również kategorii wiekowych a pula nagród to 20 000 zł.

– Dlaczego zdecydowaliśmy o konkursie muzycznym na inaugurację działalności Fundacji?” – mówi Jan Baytel, członek Zarządu Fundacji, muzyk z bogatym doświadczeniem m.in. w Radiowej Orkiestrze Studio S-1 Andrzeja Trzaskowskiego – Konkurs to nie jest moja ulubiona forma działań artystycznych. Atmosfera rywalizacji, stress powodują, że w konkursach często przepadają najbardziej wrażliwi i zdolni muzycy. Ale chcieliśmy w możliwie krótkim czasie wyłonić grupę młodzieży muzycznej związanej z Gliwicami aby objąć ją opieką, obserwować i wspomagać rozwój indywidualnych karier. Konkurs jest w tym wypadku najbardziej obiektywną i sprawiedliwą formą oceny. Nie mogę tutaj pominąć pomocy na etapie powstawania naszego projektu Pana Bogusława Pietrzaka dyrektora PSM I i II st. Co prawda nie jest to konkurs szkolny ale z natury rzeczy znaczna większość uczestników to uczniowie gliwickiej szkoły muzycznej. Drugą osobą, której wsparcie było nieocenione jest nasz Przyjaciel Krzysztof Kobyliński, którego osiągnięcia muzyczne i popularyzatorskie są gliwiczanom doskonale znane – dzięki jego otwartości na współpracę wydarzenie może mieć charakter publiczny a ostatni etapu konkursu oraz koncert odbędą się w Centrum Kultury Jazovia.

Do konkursu stanęli rozpoczynający dopiero naukę najmłodsi uczniowie PSM I st. jak też prawie w pełni ukształtowani artyści, przygotowani już do rozpoczęcia studiów w akademiach muzycznych. Ten swego rodzaju eksperyment to chyba największe wyzwanie dla jurorów, którzy oceniać będą występy 13 muzyków zakwalifikowanych na podstawie nadesłanych nagrań do II etapu konkursu. Jak bowiem porównać umiejętności wybitnie uzdolnionego 12-latka grającego na instrumentach perkusyjnych oraz kończącego PSM II stopnia pianisty z repertuarem, który mógłby być zaprezentowany w najbliższym Konkursie Chopinowskim ? Dlatego do składu jury zaproszeni zostali wybitni Artyści i Pedagogowie m.in. prof. Akademii Muzycznej w Katowicach – Jan Ballarin, prof. Uniwersytetu Muzycznego w Warszawie Krzysztof Knittel, znakomita pianistka i adiunkt w Katedrze Fortepianu AM w Katowicach Magdalena Lisak, jeden z najwybitniejszych polskich dyrygentów Zbigniew Graca. Niestety nie będziemy mogli być świadkami (chyba gorących) dyskusji Jury, bowiem obrady są niejawne ale wynik tych obrad może być zaskakujący. Przekonamy się o tym uczestnicząc w koncercie laureatów.

Przesłuchania finałowe Konkursu, otwarte dla publiczności, rozpoczynają się w niedzielę 9 grudnia o godzinie 10.00 w sali Jazovii a już o godzinie 18.00 w trakcie galowego koncertu 6 laureatów otrzyma nagrody i wyróżnienia oraz zaprezentuje się publiczności..
Aby otrzymać darmową wejściówkę na koncert wyślij wiadomość na adres [email protected]

r e k l a m a