Projekcja i spotkanie z twórcami filmu, Martą Dzido i Piotrem Śliwowskim odbędą się 14 grudnia w Gliwicach w kinie „Amok”. Organizatorzy zachęcają do udziału wszystkich, najlepiej w strojach z przełomu XIX i XX wieku. Można przyjść z dzieckiem. Milusińscy powyżej 5 roku życia będą zajęci warsztatami prowadzonymi przez Fabrykę Naukowców. Początek seansu o godzinie 19.30. Bilety w cenie 18 pln oraz ulgowe w cenie 14 pln. Sprzedaż w kasie kina. Więcej informacji na stronie www.amok.gliwice.pl

Gliwicka i jednocześnie śląska prapremierę filmu „Siłaczki” dedykowana jest pamięci Ewy Strzelczyk. „Gliwickiej Siłaczce”, dyrektorce Miejskiego Ośrodka Kultury, później Teatru Muzycznego w Gliwicach, założycielce Fundacji Odbudowy i Teatru Miejskiego w Gliwicach. Twórczyni „gliwickich Spotkań Teatralnych”. Fundamentalnej postaci gliwickiej kultury. Od Jej tragicznej śmierci minęło w tym roku 20 lat.

W rolach głównych: Maria Seweryn, Marta Ojrzyńska, Klara Bielawka oraz aktorka Teatru Miejskiego w Gliwicach Alina Czyżewska a także w roli ekspertki gliwiczanka dr Małgorzata Tkacz-Janik W filmie w rolach drugoplanowych oraz jako statystki wzięły udział dziewczęta i kobiety ze Śląska w tym dr Ewa Piaskowska , która wcieliła się w rolę posłanki Sejmu I kadencji Heleny Stęślickiej (z domu Sypkowskiej), z którą jest spokrewniona. Na drugim planie pojawia się postać posłanki Sejmu Śląskiego Janiny Omańkowskiej.

„Siłaczki” na podstawie scenariusza Marty Dzido, to fabularyzowany film dokumentalny. Bohaterki, przypomniane w filmie walczyły o prawa w kraju, którego nie było na mapie. Nieustannie je pouczano: Teraz nie pora na walkę o prawa kobiet! Jednak nasze nowoczesne prababki nie chciały niepodległej Polski bez wolnych Polek. Ludźmi jesteśmy i ludzkich praw żądamy! – przekonywała Kazimiera Bujwidowa, orędowniczka przyjmowania kobiet na uniwersytety. Odważmy się być wolnymi! – zachęcała Maria Dulębianka, patriotka, artystka i partnerka Marii Konopnickiej. Chcemy całego życia! – wołała głośno młodziutka Zofia Nałkowska, żądając równości nie tylko pod względem politycznym, ale także obyczajowym. Bez różnicy płci! – postulowała Paulina Kuczalska-Reinchsmit. Postulat przyjął się, właśnie w takim brzmieniu 100 lat temu zapisano w Polsce równość płci w prawie wyborczym.

Wielkie wsparcie film otrzymał od Organizacji Soroptimist International, Unii Klubów Polskich. Wiele kostiumów, które zagrały w filmie, wypożyczył nieodpłatnie Teatr Miejski w Gliwicach gliwicki Teatr Miejski.

Tę szczególną premierę filmową współ-promują liczne śląskie i ogólnopolskie organizacje kobiece i prawnoczłowiecze, w tym: Soroptimist International Poland Unia Klubów Polskich (Katowice), Stowarzyszenie Kongres Kobiet Stulecie Praw Kobiet Śląski Szlak Kobiet Kongres Kobiet Województwa Śląskiego Stowarzyszenie Tęczówka Fundacja Historii Kobiet im. Marii Renardowej Dziewuchy Dziewuchom Śląsk, Nie składamy parasolek (Katowice) gliwicki Klub Książki Kobiecej i Śląska Manifa.

Film Siłaczki powstał z inicjatywy twórców – Marty Dzido i Piotra Śliwowskiego (Fundacja Obiektyw-Na) w koprodukcji z Miastem Warszawa-Dom Spotkań z Historią, Krakow Film Commission, Muzeum Historii Polski w programie „Patriotyzm Jutra”, współpracy z Fundacją Heinricha Bölla, partnerstwie z Miastem Poznań i przy wsparciu akcji na PolakPotrafi.pl

OPIEKA NAD DZIEĆMI:
Fabryka Naukowców zaprasza wszystkie dzieci od 5 roku życia do wspólnej, kreatywnej i konstrukcyjnej zabawy podczas seansu. Animatorki i Animatorzy Fabryki Naukowców zapewnią dzieciom nie tylko opiekę na czas seansu, ale przede wszystkich fantastyczną zabawę. Dzieci zbudują płaskie i przestrzenne konstrukcje z duńskich klocków plus-plus oraz spróbują postawić wielką bramę ze słomek. Warsztaty odbędą się na terenie kina Amok, udział dziecka w warsztatach nie wymaga wcześniejszej rezerwacji miejsca.

Patronat medialny nad wydarzeniem sprawuje Telewizja Imperium Gliwice.

 

r e k l a m a