Do konkursu stanęli rozpoczynający dopiero naukę najmłodsi uczniowie PSM I st. jak też prawie w pełni ukształtowani artyści, przygotowani już do rozpoczęcia studiów w akademiach muzycznych. Ten swego rodzaju eksperyment to chyba największe wyzwanie dla jurorów, którzy oceniali występy 13 muzyków zakwalifikowanych na podstawie nadesłanych nagrań do II etapu konkursu. Do składu jury zostali zaproszeni wybitni Artyści i Pedagogowie m.in. prof. Akademii Muzycznej w Katowicach – Jan Ballarin, prof. Uniwersytetu Muzycznego w Warszawie Krzysztof Knittel, znakomita pianistka i adiunkt w Katedrze Fortepianu AM w Katowicach Magdalena Lisak, jeden z najwybitniejszych polskich dyrygentów Zbigniew Graca.

Najlepszy w opinii jurorów okazał się Marek Drescher, który zagrał na trąbce.

– Bezapelacyjnym zwycięzcą konkursu został trębacz Marek Drescher. Jego muzykalność i perfekcja techniczna sprawiły, że Jury wydało ten werdykt nieomal jednogłośnie. – mówi Jan Baytel, członek jury i Fundacji – Doceniła to także publiczność koncertu laureatów nagradzając Artystę owacyjnymi oklaskami. Marek Jeutner – pianista, zadziwił wszystkich niezwykle trudnym repertuarem jaki wybrał i bezbłędnie wykonał. Szczególnie spodobała się jego interpretacja Poloneza As-dur Fryderyka Chopina.

Jury konkursu postanowiło przyznać dwie trzecie nagrody. Otrzymali je Barbara Skora, która zaprezentowała się jako flecistka i, co wyjątkowe, również wokalistka i Jakub Gorka czternastoletni pianista dysponujący już błyskotliwą techniką i dużą dojrzałością interpretacji. Z najmłodszych duże wrażenie zrobili Tymon Cześniak perkusista, brawurowy szczególnie w utworach ksylofonowych i Tomasz Byrka najmłodszy z pianistów. Do grona laureatów dołączyli także Paweł Dumański występujący na chyba najtrudniejszym w wersji solowej instrumencie – tubie i skrzypaczka Justyna Liber (świetna interpretacja utworu Grażyny Bacewicz – Kaprys Polski).

Inicjatywa Fundacji Lecha Sztandara zorganizowania Konkursu Młodych Talentów Muzycznych wyraźnie zainteresowała gliwickich melomanów, którzy wypełnili salę Jazovii niemal do ostatniego miejsca. Dlatego zapowiadana jest następna edycja konkursu.

– Rada Fundacji, stanowiąca jednocześnie Jury konkursu, już w trakcie jego trwania gorąco dyskutowała nad przyszłą formułą tego spotkania młodzieży muzycznej. Ostateczne decyzje odłożono do najbliższego spotkania Rady i Zarządu Fundacji Wspierania Młodych Talentów Muzycznych w styczniu 2019. – dodaje Jan Baytel.

Wygrał trębacz Marek Drescher, drugi Marek Jeutner fortepian, trzeci exequo Barbara Skora flet i śpiew solo i Jakub Gorka – fortepian

Jury podzieliło pulę nagród w następujący sposób
1 miejsce – Marek Drescher (8000 zł)
2 miejsce – Marek Jeutner (4000 zł)
3 miejsce – Barbara Skora, ex aequo Jakub Gorka (2500 zł)

Wyróżnienia: Tymon Cześniak instrumenty perkusyjne, Tomasz Byrka fortepian, Paweł Dumański tuba, Justyna Liber skrzypce ( a 200 euro – bon podarunkowy do sklepu muzycznego)

Nagroda specjalna dla Pawła Staszczyszyna za wyróżniający akompaniament (500 zł)

Pozostali uczestnicy II etapu otrzymali nagrody za udział w postaci bonu podarunkowego do sklepu muzycznego wysokości 50 euro

Ogłoszona pula nagród 20 000 zł na wniosek Jury została zwiększona dzięki dodatkowej donacji Pana Prezesa Lecha Sztandara o nagrody pocieszenia – upominki dla uczestników którzy nie zakwalifikowali się do koncertu finałowego. Umożliwiło to także wyróżnienie nagrodą specjalną akompaniatora Pawła Staszczyszyna.

Gratulujemy laureatom i organizatorom z Fundacji Wspierania Młodych Talentów. Wydarzeniu patronowała Telewizja Imperium.

Więcej w Wiadomościach Telewizji Imperium w poniedziałek 10 grudnia. Premiera o godz. 17:15!

Przedstawiciele Fundacji Wspierania Młodych Talentów byli gośćmi programu „Studio prasowe” 6 grudnia:

r e k l a m a