W życiu codziennym mieszkańców Śląska węgiel jest jednym z najważniejszych elementów ich egzystencji. Ale nie tylko chodzi tu o tradycyjne piece węglowe, ale również o węgiel jako paliwo do dużej ciepłowni miejskiej. Podczas wydobywania czarnego złota, na powierzchnię trafiają też odpady – kamień oraz zasolona woda tzw. dołowa, w ogromnych ilościach trafiająca do zbiorników osadowych. To tzw. jeziora śmierci, nic tu nie pływa i nic na brzegach nie rośnie. Hałda górnicza jest niezwykle malowniczym miejscem, a dodatkowo pokażemy Państwu ten obiekt z drona. Kolejny etap prac związany z węglem to jego transport. Poza tradycyjnym przewozem koleją lub samochodami, funkcjonuje transport wodny. Już przecież w XIX wieku załadowane łodzie wypływały ze sztolni kopalni Królowa Luiza w Zabrzu, by kanałem Sztolniowym i Kłodnickim oraz potem Odrą docierać aż do Berlina. Dziś do dyspozycji barek mamy Kanał Gliwicki, którym docierają one do odrzańskich śluz, i dalej do odbiorców Wrocławia.

Detektyw Historii TV Imperium zgromadził w jednym programie te wszystkie obrazy, jest więc okazja by zrozumieć że węgiel to nie tylko kopalnia i górnicy – to także cały ogromny przemysł wspomagający wydobycie czarnego złota.

Detektyw Historii TV Imperium pt. „Kolory węgla” – cz. 2 już w środę, 12 grudnia, tradycyjnie o godz. 16:30 zapraszamy więc do ekranów!

Detektyw Historii do zobaczenia w Telewizji Imperium dostępnej w sieciach światłowodowych firmy Imperium Telecom. Premiera o godz. 16:30! Powtórki co dwie godziny – tj. o 18:30, 20:30, 22:30.

r e k l a m a