Gwiazdka na Kresach [VIDEO]

Pamięć o rodzinnych stronach kresowian jest tematem drugiego odcinka Detektywa Historii z cyklu "Kresowa gwiazdka". Gliwicki Bojków jest miejscem szczególnym na mapie przesiedleń roku 1945.

427

Cała wieś była do tego roku całkowicie niemiecka, potem nastąpiły wobec dotychczasowych mieszkańców represje sowieckie i kto nie zdążył uciec, kto nie został przez nich zabity, musiał w transportach opuścić swoją małą ojczyznę. Na ich miejsce, do ciepłego jeszcze bojkowskiego kuchennego pieca, zakwaterowano wyrzuconych z Kresów dawnej Rzeczypospolitej Polaków. Tragedię przesiedleń zrozumie tylko ten, kto jej doświadczył. Niezależnie od narodowości.

Program do obejrzenia w drugi dzień Świąt Bożego Narodzenia, 26 grudnia 2018 roku. Premiera TV o godz. 16:30. Powtórka w sobotę 29 grudnia.

Pamięć o tamtych czasach przedstawiły dzieci i młodzież podczas IX Przeglądu Twórczości Kresowej w szkole podst. nr 8 w Bojkowie. Sala była pełna, tak jak łez pełne były oczy przybyłych przesiedleńców. W naszej galerii przedstawiamy kilka zdjęć z planu filmowego oraz prezent dla Lwowiaków – mapa Lwowa z roku 1920 w dobrej rozdzielczości do skopiowania i wydruku. Na pamiątkę.

 

Detektyw Historii do zobaczenia w Telewizji Imperium dostępnej w sieciach światłowodowych firmy Imperium Telecom. Premiera o godz. 16:30! Powtórki co dwie godziny – tj. o 18:30, 20:30, 22:30.

r e k l a m a