Prof. Ziembińska-Buczyńska wśród najlepszych popularyzatorów nauki w Polsce

Dyrektor Centrum Popularyzacji Nauki Politechniki Śląskiej prof. Aleksandra Ziembińska-Buczyńska otrzymała nagrodę Popularyzator Nauki 2018 w kategorii naukowiec w konkursie zorganizowanym przez serwis PAP Nauka w Polsce oraz Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Wyniki 14. edycji konkursu ogłoszono 8 stycznia podczas gali, która odbyła się w Centrum Nauki Kopernik w Warszawie.

318

Prof. Aleksandra Ziembińska-Buczyńska jest mikrobiologiem, pracownikiem naukowym Katedry Biotechnologii Środowiskowej. Obecnie pełni funkcję dyrektora Centrum Popularyzacji Nauki Politechniki Śląskiej, które powstało m.in. dzięki jej staraniom. Jest laureatką III miejsca i nagrody publiczności w konkursie FameLab, należy do grona Rzeczników Nauki, od lat angażuje się w liczne inicjatywy mające na celu popularyzację nauki. Współprowadziła również program w Canal+ Discovery „Wynalazcy przyszłości”.

Wśród zajęć, które prof. Aleksandra Ziembińska-Buczyńska zaproponowała w ramach Centrum Popularyzacji Nauki, były m.in. „Nauka skrojona na miarę” – zajęcia dopasowywane do indywidualnych potrzeb odbiorcy czy „Politechnika Juniora i Seniora” – zajęcia dla dzieci z opiekunami. Zorganizowano też indywidualne zajęcia z naukowcami dla laureatów olimpiad i konkursów przedmiotowych, a także dwie edycje konkursu dla doktorantów z zakresu komunikacji naukowej Three Minute Thesis oraz konkurs na artykuł popularnonaukowy „O nauce po ludzku”.

Konkurs Popularyzator Nauki organizowany jest od 2005 r. przez serwis PAP Nauka w Polsce oraz Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Nagradzane są w nim osoby i instytucje dzielące się swoją wiedzą z osobami niezwiązanym ze środowiskiem akademickim i odsłaniające przed nimi tajemnice współczesnej nauki.

W tym roku kapituła konkursu przyznała nagrody w sześciu kategoriach: naukowiec, animator, instytucja, zespół, media oraz nagroda główna. Do rozstrzygniętej właśnie edycji zgłosiła się rekordowa liczba 140 kandydatów.

W ubiegłym roku laureatem konkursu Popularyzator Nauki w kategorii naukowiec również był pracownik Politechniki Śląskiej – prof. Andrzej Katunin z Wydziału Mechanicznego Technologicznego. Nagroda w tej kategorii już drugi rok z rzędu powędrowała więc do naukowca z gliwickiej uczelni.

Wywiad z prof. Katuninem ukazał się w magazynie eIMPERIUM

r e k l a m a