W Zamku Piastowskim uczcimy triumfalny powrót nosorożca włochatego. Pochodzący jeszcze z przedwojennych zbiorów szkielet wielkiego, plejstoceńskiego ssaka, odkryty w okolicach Dzierżna, znów jest dostępny dla zwiedzających. Jego historię – a także innych zwierząt epoki lodowcowej, między którymi nie zabraknie oczywiście mamuta – przybliżymy najmłodszym podczas zajęć. Z kolei w Willi Caro – trwać będzie karnawał art deco. Wykonamy kolaże utrzymane w estetyce art deco i scharakteryzujemy ten wyjątkowy styl dominujący w dwudziestoleciu międzywojennym. Specjalnie dla uczestników zajęć przygotujemy mini-wystawę z charakterystycznymi dla art deco zabytkami. Przypomnimy też postacie wybitnych Polek dwudziestolecia międzywojennego – m.in. Zofii Kossak-Szczuckiej, Zofii Stryjeńskiej czy Haliny Konopackiej.

Ferie z art deco i nosorożcem włochatym w Muzeum w Gliwicach

Zajęcia realizowane od wtorku do piątku pomiędzy 12 a 24 lutego w Willi Caro i Zamku Piastowskim skierowane do grup przedszkolnych i szkolnych uczestniczących w półkoloniach oraz osób indywidualnych (dzieci wraz z rodzicami lub opiekunami). Koszt udziału w zajęciach – 1 zł od grupy. Zapisy pod numerem telefonu 783 560 006 prowadzone są od poniedziałku do piątku w godzinach 9.00-16.00.

Zamek Piastowski – Nosorożec włochaty, mamut i epoka lodowcowa

Zajęcia realizowane od 12 do 15 lutego 2018, godz. 09.00, 10.30, 12.00

Z okazji powrotu nosorożca włochatego na wystawę w Zamku Piastowskim, zapraszamy na zajęcia, które pozwolą lepiej poznać jego samego i środowisko, w którym żył. Spróbujemy wyobrazić sobie jak wyglądała Polska w trakcie epoki lodowcowej, czyli w plejstocenie. Opowiemy o wielkich mamutach, kudłatych nosorożcach i innych zwierzętach tego okresu. Jak radziły sobie z zimnem? Co jadły? Dlaczego wyginęły? Na te pytania wspólnie znajdziemy odpowiedź. A w części warsztatowej przygotujemy pracę plastyczną poświęconą plejstoceńskiej faunie. Uczestników zajęć prosimy o przyniesienie ze sobą tekturki wielkości kartki z zeszytu A5. Zajęcia dla grup przedszkolnych (od lat 5) i uczniów SP klas 1-3.

Willa Caro – Karnawał art déco

Zajęcia realizowane od 12 do 22 lutego 2018, godz. 09.00, 10.30, 12.00

Styl art déco nazywany „skubizowaną secesją” i „klasyczną nowoczesnością” po dziś dzień zadziwia świeżością. Jego syntetyczne, zgeometryzowane i redukcjonistyczne formy fascynują od prawie stu lat. Podczas warsztatów opowiemy o tej wyjątkowej estetyce, która dominowała w latach 20. XX wieku, a w 30. wciąż była obecna, choć ustępowała funkcjonalizmowi spod znaku Bauhausu. Przybliżymy dzieła sztuki, rzemiosła artystycznego oraz wzornictwa przemysłowego w których art déco znalazło swój wyraz. Wyodrębnimy też cechy charakterystyczne stylu, którego ulubionym kształtami były stożki, kule, sześciokąty i walce oraz związanych z nim twórców. W części praktycznej zajęć wykonamy karnawałowy kolaż inspirowany stylistyką art déco. Zajęcia dla grup przedszkolnych (od lat 5) i szkolnych (szkoły podstawowe i ponadpodstawowe).

Polki dwudziestolecia. Okres międzywojenny to czas, kiedy rola kobiet w społeczeństwie zaczęła się bardzo mocno zmieniać. Postępująca emancypacja wiązała się z otrzymaniem przez kobiety praw wyborczych, podejmowaniem pracy zawodowej – również na stanowiskach dotychczas zarezerwowanych dla mężczyzn – ale też większą swobodą podróżowania czy możliwością uprawiania sportu. Podczas zajęć przyjrzymy się sylwetkom Polek, który w tym okresie zasłynęły swoją twórczością literacką i artystyczną, robiły kariery estradowe czy sportowe. Będą to m.in. Zofia Nałkowska, Zofia Stryjeńska, Zofia Kossa-Szczucka i Halina Konopacka. W części warsztatowej zajęć wykonamy kolaż inspirowany pracami Zofii Stryjeńskiej. Zajęcia dla uczniów szkół podstawowych od klasy 4 oraz dla uczniów szkół ponadpodstawowych.

r e k l a m a