Kilka lat później, w 1884 roku „Carmen” po raz pierwszy została wystawiona na scenie Metropolitan Opery w Nowym Jorku. Od tego czasu popularność tej wspaniałej francuskiej opery nie słabnie, a wręcz przeciwnie, przybywa nowych zwolenników.

Ognista Cyganka Carmen sama wybiera sobie kochanków, a jej uroda i temperament nie pozwalają żadnemu mężczyźnie przejść obok niej obojętnie. Oficer Don José pomaga jej uciec z aresztu i przeżywa chwile szczęścia u jej boku, choć przez to staje się dezerterem i bandytą. Gdy zostaje w końcu odrzucony przez niestałą w uczuciach Carmen, zabija ją.

W 2019 roku zespół z Nowego Jorku proponuje nietypowe połączenie, a mianowicie połączenie starego z nowym. Polscy widzowie będą mogli posłuchać Aleksandrę Kurzak, która zaśpiewa partię Micaëli. Śpiewaczka wystąpi u boku męża – francuskiego tenora Roberto Alagni. Rolę Cyganki odgrywać będzie Clémentine Margaine. Nie zabraknie hiszpańskich rytmów, tańców i oczywiście skomplikowanej miłość, jak również walki na śmierć i życie.

Transmisja „Carmen” rozpocznie się w sobotę, 2 lutego, o godz. 18.55 w kinie Amok.

r e k l a m a