Statystyki nie napawają optymizmem – w świetle danych przedstawionych przez Komendę Główną Państwowej Straży Pożarnej tylko 18% Polaków ma zamontowane czujki dymu a 17% używa w domu czujników tlenku węgla. Do działań zapobiegających ma zachęcać akcja Obudź czujność – powstała specjalna strona internetowa i spoty – jeden z nich zatytułowany „Czadowy film” został stworzony przez mieszkańca Knurowa, który przeżył spotkanie z tlenkiem węgla.

– Spędziłem trzy godziny, wystawiony na działanie tlenku węgla, a jego stężenie w mojej krwi doszło do 28 procent. Miałem dużo szczęścia, że przeżyłem i mogę dzisiaj pisać te słowa. Niestety nie wszyscy mają go tyle co ja. – pisze na stronie kampani Andrzej Frat – Podczas zbierania materiałów do filmów w ramach kampanii „Obudź Czujność” spotkałem się z wieloma tragediami. Poznałem młodego naukowca, który po wypadku jest przykuty do łóżka. Poznałem ojca, który stracił swoje kilkuletnie dziecko w wannie.

Andrzej Frat, w styczniu ubiegłego roku zatruł się czadem w swojej własnej łazience, jedynie ogromne szczęście sprawiło, że dziś żyje. Teraz robi wszystko, by ustrzec innych przed „cichym zabójcą”. Więcej na obudzczujnosc.pl.

– Możemy niemal całkowicie wyeliminować problem zatruć tlenkiem węgla z naszych mieszkań. Zacznij od zabezpieczenia siebie i swojej rodziny. – radzi Frat – Potem przekaż temat dalej. Niech ten rok, będzie ostatnim rokiem, gdzie tlenek węgla zebrał krwawe żniwo. 

r e k l a m a