Pobiegli tropem wilczym

75 tysięcy w całej Polsce, około 400 w Gliwicach. Tak biegacze w niedzielę uczcili pamięć Żołnierzy Wyklętych - święto obchodzone w ubiegły piątek 1 marca.

303

Była to już 7 edycja ogólnopolskiej akcji “Tropem Wilczym. bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych”. Wydarzenie ma cel edukacyjny, sportowy, rekreacyjny i historyczny: oddanie hołdu żołnierzom polskiego podziemia antykomunistycznego działającego w latach 1944 – 1963 w obrębie obecnych i przedwojennych granic RP. Po raz kolejny bieg zorganizowano także w Gliwicach. Start i metę zlokalizowano na terenie Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 8 przy Okrzei.

Bieg Tropem Wilczym w Gliwicach 2019. Więcej w Wiadomościach 4 marca o godz. 17:15, 19:15, 21:15, 23:15.

Na biegaczy przygotowano dwie trasy – na dystansie symbolicznych 1963 metrów i 11 kilometrów – obydwie miały swoich patronów Lalka i Nowiny. Pierwszy z nich Józef Franczak pseudonim „Lalek”, był ostatnim, poległym w boju, żołnierzem niepodległościowego podziemia. Tradycyjnie przygotowano okolicznościowe medale dla osób, które ukończyły bieg a dla chętnych koszulki – tym razem z wizerunkiem Pawła Jasienicy (właściwie Leon Lech Beynar) – historyka, pisarza, publicysty a w czasie wojny oficera Armii Krajowej.

Organizatorem lokalnym było Stowarzyszenie Solidarni 2010 – filia w Gliwicach. Organizacje lokalne wspierające: Jednostka Wojskowa AGAT, Klub Sportowy PIAST Gliwice

 

r e k l a m a