Świadkowie historii poszukiwani!

W czerwcu 1960 r. na terenie Parafii pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Gliwicach, w której opiekę duszpasterską sprawował Zakon Braci Mniejszych OFM (Franciszkanie), zakonnicy i liczni wierni stanęli w obronie krzyża ustawionego na placu przed kościołem, który decyzją władz miał zostać rozebrany. 24 czerwca 1960 r. modlący się pod krzyżem, zostali brutalnie zaatakowani przez milicję i tzw. aktyw robotniczy.

702

Kilkanaście osób pobito, a 27 aresztowano. W następnych dniach w zakładach pracy na terenie miasta zorganizowano wiece, na których starano się zrzucić winę na zakonników. Dziś, 59 lat po tamtych wydarzeniach historycy z Biura Badań Historycznych Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach wspólnie z Muzeum w Gliwicach, podjęli się opracowania naukowego tego tematu.

W związku z tym uczestników i świadków tamtych wydarzeń oraz osoby posiadające fotografie, dokumenty lub pamiątki Muzeum w Gliwicach prosi o kontakt z dr hab. Adamem Dziurokiem (e-mail: [email protected], tel. 32 207 03 01) lub dr Bogusławem Traczem (e-mail: [email protected], tel. 32 207 03 27).

r e k l a m a