W piątek, 26 kwietnia, w Jazovii zaprezentuje swoje ostatnie wydawnictwo zatytułowany Sidney Polak 3. Nowy krążek promowany jest dotychczas utworami “Byłem tam” oraz „Twarzą w twarz”, do którego zrealizowany został klip, będący zapisem samotnej podróży artysty do Australii i Nowej Zelandii. Co ciekawe utwór został skomponowany już po rejestracji materiału video.

W Jazovii Sidney Polak wystąpi w czteroosobowym, pełnym składzie. Początek koncertu o godz. 21:00. Przed nim wystąpi skrzypaczka, urodzona w Gliwicach – Ilona Cudek.

Filharmonia 2019 – plan koncertów w Jazovii

09.04, GODZ. 21.00 – JAZZ BAND BALL ORCHESTRA (POLSKA)
26.04, GODZ. 18.00 – ILONA CUDEK TRIO (POLSKA/NIEMCY)
26.04, GODZ. 21.00 – SIDNEY POLAK (POLSKA)
12.05, GODZ. 18.00 – FIRST CIRCLE (NIEMCY)
12.05, GODZ. 21.00 – ALBA PLANO QUARTET (USA/CZECHY)
14.05, GODZ. 18.00 – ZICLA DUO (WIETNAM/AUSTRIA)
14.05, GODZ. 21.00 – LABORATORIUM (POLSKA)
10.06, GODZ. 19.00 – CRYSTAL MONEE HALL (USA)
15.06, GODZ. 19.00 – ROBERTO BONATI (WŁOCHY)
12.07, GODZ. 19.00 – THE ELMHURST COLLEGE JAZZ BAND (USA)

Wszystkie koncerty odbędą się w CK Jazovia, Gliwice, Rynek 10/Średnia 12. Festiwalowi już kolejny rok z rzędu patronuje Telewizja Imperium.

26.04, GODZ. 18.00 – ILONA CUDEK TRIO (POLSKA/NIEMCY)

Ilona Cudek. Urodzona gliwiczanka, uczęszczała do państwowej szkoły muzycznej I i II stopnia w Gliwicach oraz liceum Muzycznego w Katowicach. Następnie wyjechała do Monachium, gdzie skończyła wyższe studia muzyczne z wyróżnieniem. Po otrzymaniu stypendium do klasy mistrzowskiej wyjechała na naukę do Paryża. W tym czasie grała już w Monachijskiej Filharmonii. Od 1990 roku jest koncertmistrzem drugich skrzypiec, obecnie pod batutą Valeriego Gergieva.
Ukończyła wiele kursów mistrzowskich, w tym między innymi u K. Pendereckiego, N. Gutman, M. Rostropowicza, Amadeus Quartet. Grała jako koncertmistrzyni z Herbertem Von Karajan, Leonardem Bernsteinem, Zubin Mehta, Sergiu Celibidache, Colin Davis.
Koncertuje na całym świecie, w trio fortepianowym z klasyką, muzyką cygańską, tango; w duecie z akordeonistą światowej klasy Enrique Ugarte oraz formacjach jazzowych. W 2016 roku wraz z argentyńskimi gitarzystami założyła „Munichtango ensemble”.
Jest honorowym mieszkańcem Landau an der Isar (miasto w Bawarii), profesorem na corocznym festiwalu muzycznym w Chorwacji, najchetniej koncertuje w swoim ojczystym kraju.

Bernhard Seidel, kontrabas
Studia ukończył w Monachium w Richard Strauss Konservatorium. Instrumentalista, producent, songwirterprodukcji artystycznych, a także tancerz tanga, założyciel grupy „Tango Cambalanche”.
Naggrywa dla radio i telewizji. Od roku występuje Bernhard Seidel z Iloną Cudek, bandoneonistą EzekielLezama i pianistą Pablo Havenstein z Buenos Aires w „Munich tango Ensemble”, którą niemiecka, argentyńska i bawarska prasa określiła mianem najlepszej i najbardziej autentycznej grupy tanga w Niemczech.

Manfred Manhart, jazzpiano
Urodzony monachijczyk, studiował w swoim ojczystym mieście kontrabas, fortepian i dyrygenturę m.in. u Maestro Sergiu Celibidache. Jest laureatem Richard Strauss-Preis w Monachium. Dyrygował m.in.” Orkiestrą Radiową Monachium, „Münchner Bachsolisten”, „Orchestra dellaRadio Italiana”, „Radio Lissabon”. Jest jednym z najlepszych pianistów jazzowych w Bawarii, koncertuje z wybitnymi jazzmanami światowej klasy. Jest autorem wielu kompozycji jazzowych, jedną z nich – pt.  „Isar summer samba for Ilona ‚- skomponowaną dla skrzypaczki Ilony Cudek,  usłyszą Państwo  na koncercie w Jazovii.

26.04, GODZ. 21.00 – SIDNEY POLAK (POLSKA)

Sidney Polak (Jarosław Polak) – muzyk, producent muzyczny, kompozytor, autor tekstów, od 1990 roku perkusista w zespole T.Love, z którym nagrał około 15 albumów i zagrał około 3 tysiące koncertów. Na swoim koncie ma także dwie solowe płyty z autorskimi kompozycjami z pogranicza reggae, hiphopu i folku: „Sidney Polak” (2004) oraz „Cyfrowy styl życia” (2009). Piosenki takie jak „Skuter”, „Chomiczówka” czy „Otwieram wino” podbiły serca polskiej publiczności i zapewniły mu ogromną popularność. Sidney jest także producentem muzycznym. Współpracował z Juniorem Stressem, Vavamuffin, Trzeci Wymiar czy Dreadsquad. Rok 2018 to zawieszenie działalności koncertowej zespołu T.Love i powrót Sidney’a do solowej aktywności. Artysta pojawił się na festiwalu Ostróda Reggae Festival, gdzie zaprezentował program oparty na piosenkach reggae ze swojego repertuaru. Jesienią tego roku światło dzienne ujrzy trzeci solowy album Sidney’ a Polaka, zatytułowany po prostu ‘3’. Nowy krążek promowany jest dotychczas utworem ‘Twarzą w twarz’, do którego zrealizowany został klip, będący zapisem samotnej podróży artysty do Australii i Nowej Zelandii. Co ciekawe utwór został skomponowany już po rejestracji materiału video. W Jazovii Sidney Polak wystąpi w czteroosobowym, pełnym składzie.

12.05, GODZ. 18.00 – FIRST CIRCLE (NIEMCY)

Niemieckie trio, które wie czego chce. Ich muzyka jest pewna siebie, pełna humoru, melancholijna, bezczelna, zamyślona, ​​nowoczesna, tradycyjna, niezwykle skupiona. W skład zespołu wchodzą Victor Fox, Roger Kintopf i Felix Ambach. Od 2014 roku tworzą wspólnie zespół i koleżeńską atmosferę. Ich program składa się z oryginalnych kompozycji i wolnej improwizacji, które uszlachetniają wewnątrz zespołową interakcja. Mają na koncie wiele nagród, w tym tytuł „Federal Youth Jazz Encounter 2015”. Ich pierwszy album – „conversations with the unknown“, został wydany w 2017 roku. Tuż po nim ruszyli w trasę koncertową, na której zbierali wspólne doświadczenia. Doznania z tej podróży zaowocowały drugim wydawnictwem – „GLÄÜÖ”, które nagrali przy współpracy Niemieckiej Rady Muzycznej w Sali Kameralnej radia Niemcy. To będzie koncert trzech charakterów, trzech muzyków, trzech talentów, ale jednego bardzo sprawnego zespołu.

12.05, GODZ. 21.00 – ALBA PLANO QUARTET (USA/CZECHY)

Na czele tego składu jest niezwykła kobieta. Alba Piano to wokalistka Jazz i Neo Soul, znana ze swojej wyjątkowej struktury wokalnej i bycia niezwykle wszechstronną artystką. Urodziła się na Sycylii, a śpiew był treścią Jej dzieciństwa. Od początku wiedziała, ze muzyka będzie Jej ścieżką życia. Mimo, że z początku studiowała projektowanie mody, szybko zmieniła kierunek własnej kariery i skończyła ostatecznie studia wokalne w zakresie jazzu. Już w czasie studiów wielu muzyków zachęcało ją do serii koncertów, zauważając w Jej głosie niezwykłe ciepło. Stylistycznie porównywano ją z Solange, Esperanza Spalding i Erykah Badu. Alba czerpie inspirację z szerokiej gamy artystów, w tym Becca Stevens, Gregory Porter, Lianne La Havas i Jill Scott, a także jest pod silnym wpływem Niny Simone, Bobby’ego McFerrina i wielu innych gwiazd jazzu. W trakcie Jej koncertów przebija się także pasja do hip-hopu. Mieszka w Londynie, obecnie współpracuje ze znakomitymi muzykami, takimi jak Dale Davis (basista i reżyser muzyczny Amy Winehouse i Tiny Turner), Jim Hunt (saksofon Richarda Ashcrofta, Noela Gallaghera, Jamiroquai) Enzo Zirilli (perkusista Enrico Pieranunz), Troy Miller (perkusista i producent Becca Stevensa); Mike Gorman (klawiszowiec Boya Georgea). Alba występowała w wielu prestiżowych miejscach, takich jak Ronnie Scott’s i Shepherds Bush Empire. Czas na występ w Polsce, w Gliwicach, Jazovii.

14.05, GODZ. 18.00 – ZICLA DUO (WIETNAM/AUSTRIA)

To jeden z niecodziennych duetów, który produkuje wyobraźnię. Zicla to projekt, na który składają się Cao Thanh Lan (cytra/sampler) Gregor Siedl (klarnet). Ona pochodzi z Wietnamu, On jest Austriakiem. Działają w dziedzinie muzyki elektronicznej i instrumentalnej, teatru muzycznego i sztuki dźwiękowej. Ich twórczość opiera się kompozycjach elektroakustycznych i nieograniczonych niczym, poza wyobraźnią, improwizacjach. Klarnet i cytra są powszechnie znane w muzyce ludowej na całym świecie. Korzystanie z tych dwóch instrumentów w nowej składni wciąga słuchacza w świat eksploracji dźwięku. Konkretne struktury klarnetu przeplatają się z dźwiękami cytry wzmocnionymi przez nowoczesną technikę. Wspólnie tworzą niezwykle wymyśloną przestrzeń różnych nastrojów, abstrakcyjnych dialogów i intrygujących tekstur dźwiękowych.

14.05, GODZ. 21.00 – LABORATORIUM (POLSKA)

Czym jest w polskiej muzyce formacja Laboratorium pewnie większość słuchaczy jazzu wie doskonale. Otóż jest to zespół legendarny, rzecz by można, nie popadając przy tym w przesadę pewnie ani trochę. Legenda polskiego jazz-rocka lat 70. powróciła na scenę po sukcesie wydanego w 2006 roku dziesięciopłytowego box-u p.t. „Laboratorium Anthology 1971-1988 Nagrania wszystkie (no… prawie wszystkie)”. Powrót na scenę legendarnej i kultowej grupy jazz-rockowej, spowodowany został ogromnym zainteresowaniem muzyką Laboratorium. Pierwszy koncert Laboratorium po niemal 20 latach przerwy odbył się podczas 51. Krakowskich Zaduszek Jazzowych w listopadzie 2006 roku (chociaż w tzw. międzyczasie Laborka okolicznościowo wielokrotnie koncertowała). Następne koncerty zespół zagrał podczas United Europe Jazz Festiwal w Zakopanem, kolejne w Trzebini, Zielonej Górze oraz Krakowie, Zakopanem i Chicago podczas 52. Krakowskich Zaduszek Jazzowych, Komeda Jazz Festival w Słupsku, 34. Międzynarodowego Festiwalu Pianistów Jazzowych w Kaliszu (2007r.). Rok 2008 – to koncerty podczas festiwali Bielskiej Zadymki Jazzowej, Starzy i Młodzi, czyli Jazz w Krakowie, Kieleckiej Wiosny Jazzowej oraz wielu klubach w Polsce. Kolejne lata wypełnione koncertami przede wszystkim festiwalowymi m.in. Fama w Świnoujściu, Jazz Od Nowa Festival w Toruniu, Letni Festiwal Jazzowy w Piwnicy pod Baranami, 54. i 55. Krakowskie Zaduszki Jazzowe, Jazz Jamboree. 12. Explorers Festival w Łodzi, koncert (transmitowany) w Studio im. Agnieszki Osieckiej w PR Trójka, koncerty Laboratorium symfonicznie w Kaliszu, Krakowie, Częstochowie, Łodzi, podczas World Art Underground Wieliczka 2012. Niezwykle udany koncert Laboratorium z udziałem Bobby McFerrin’em – Solidarity of Arts 17 sierpnia 2013. Występy „Laborki” cieszą się jak w przeszłości wielkim zainteresowaniem publiczności i entuzjastycznymi recenzjami w mediach, co znalazło potwierdzenie w przyznanych nagrodach: odznaka Honoris Gratia prezydenta Krakowa dla Laboratorium wręczona podczas 55. Krakowskich Zaduszek Jazzowych (koncert jubileuszowy „40 lat Laborki”) w 2010 roku; 16 listopada 2012 roku podczas XVIII Komeda Jazz Festival Laboratorium otrzymało prestiżową nagrodę – statuetkę Komedera; 1-wsze miejsce LABORATORIUM w jazz top 2012, 2013, 2014 i 2-gie miejsce w 2016 i 2017 doroczna ankieta czytelników Jazz Forum w kategorii ZESPÓŁ ELEKTRYCZNY.
Obecny skład zespołu:
Janusz Grzywacz – instr. klawiszowe, lider
Marek Stryszowski – saksofony, wokal
Krzysztof Ścierański – gitara basowa
Marek Raduli – gitara

10.06, GODZ. 19.00 – CRYSTAL MONEE HALL (USA)

Crystal Monée Hall urodziła się i wychowywała w Richmond w stanie Virginia. Ukończył studia magisterskie w zakresie edukacji na Uniwersytecie Virginia Curry School of Education oraz studia licencjackie z filologii angielskiej na African American Studies. Crystal Monée Hall to utalentowana piosenkarka i autorka tekstów, która mimo wciąż młodego wieku ma na koncie różnorodną karierę, w tym role na Broadwayu („RENT”), wyprzedane trasy koncertowe z uznanymi muzykami, takimi jak: Mickey Hart (Grateful Dead), Dave Schools (Widespread Panic), a także gościnnym występem w komediodramacie HBO High Maintenance .W 2012 r. Wydała swój debiutancki album „River Train”, a rok później EP-kę „Three Days In Nashville. Jej nowa solowa EP-ka „If You Breathe” ukazała się w 2017 r. Aktualnie można ją zobaczyć również w serialu telewizyjnym Russian Doll. Artystka płynnie łączy miłość do świata , bluesa, jazzu, soulu i współczesnego R & B Zarówno Ameryka, jak i wielu fanów w Europie jest pod ogromnym wrażeniem Jej talentu, jako autorki piosenek, jak również głosu, który zachwyca publiczność w każdym miejscu, w którym się pojawi.

12.07, GODZ. 19.00 – THE ELMHURST COLLEGE JAZZ BAND (USA)

Wyjątkowy Big Band, któremu warto poświęcić nieco uwagi. Pod kierunkiem Doug Beach, Elmhurst College Jazz Band zyskał światowe uznanie. W czerwcu 2014 r. „Downbeat Magazine Student Music Awards” określił Elmhurst College Jazz Band zwycięzcą w kategorii dużych zespołów jazzowych.

Zespół występował w Grecji, Rumunii, Anglii, Chorwacji, Francji, Belgii, Holandii, Niemczech, Szwajcarii, Austrii, Włoszech, Indonezji, na Malcie, w Portugalii, Hiszpanii, Serbii, Kanadzie i na Bahamach. Dwukrotnie odwiedził Europę na zaproszenie Departamentu Stanu USA. Pojawił się też na Festiwalu Jazzowym w Montreux, na Northsea Jazz Festival, Umbria Jazz Festival i innych. W 1997 r. Zespół był jedynym zespołem jazzowym uczelni zaproszonym do występu na festiwalu Jak Jazz w Dżakarcie w Indonezji. Biorąc pod uwagę USA, zespół Jazz występował na festiwalach w całych Stanach Zjednoczonych, otrzymał znakomite oceny od prawdziwych sław jazzu: Clarka Terry’ego, Lee Konitza, Roba McConnella, Nicholasa Paytona, Randy’ego Breckera i Boba Brookmeyera. W 2001 roku zespół towarzyszył Dee Dee Bridgewater na Chicago Jazz Festival w Grant Park. Zespół regularnie występuje z najlepszymi muzykami profesjonalnego jazzu. Ostatnio artystami gościnnymi byli: Bobby Shew, Yellowjackets, Patti Austin, John Pizzarelli, Nnenna Freelon, Denis DiBlasio, Michael Davis, Tom Scott, Bill Watrous, Patrick Williams i Doc Severinson. Pamiętamy tę niezwykłą grupę z ubiegłorocznej Filharmonii, kiedy to muzycy wywołali prawdziwą euforię i absolutną zabawę. Czas to w Jazovii powtórzyć!

Filharmonia 2019 – program wydarzenia:

r e k l a m a