Powstające przedstawienie pod tytułem „Powitanie” jest pierwszą taką propozycją w naszym repertuarze i jednocześnie jedną z niewielu na Śląsku.

– Kiedy szukałem inspiracji do „Powitania”, bardzo szybko zdałem sobie sprawę z tego, że pomimo różnic w sposobie celebrowania rytuałów, we wszystkich kulturach dotyczą one tych samych, konkretnych, przełomowych momentów w pierwszych dniach i miesiącach życia dziecka: momentu narodzin, przecięcia pępowiny, przyprowadzenia dziecka do domu, opieki nad niemowlęciem, pierwszych kroków, pierwszych słów. – mówi Bartosz Kurowski, reżyser spektaklu – Dramaturgia „Powitania” jest zatem wyznaczana przez dwie narracje: narrację rytuałów oraz narrację, która nawiązuje do rozwoju psychofizycznego dziecka. Moim zdaniem to bardzo symptomatyczne. Ludzie różnią się zwyczajami, ale początek ich życia w każdej kulturze opiera się na tych samych kamieniach milowych rozwoju.

Premiera „Powitania” odbędzie się 18.05 o godzinie 15.00 na Scenie Mikro Teatru Miejskiego w Gliwicach. Następne pokazy zaplanowano na 19.05 (godz. 13.00 i 15.00) oraz na 23.06 (godz. 13.00 i 15.00)

„Powitanie” – nowe przedstawienie dla dzieci w Teatrze Miejskim (fot. Jarosław Ciołek):

Mała Scena i Scena Mikro Teatru Miejskiego oferują wiele ciekawych przedstawień dla dzieci, brakowało jednak propozycji dla najmłodszych.

– Decydując się na realizację „Powitania” chcieliśmy zaprosić do teatru rodziców z niemowlakami, aby od pierwszych lat życia rozwijać kontakt dzieci ze sztuką – mówi Zbigniew Prażmowski, konsultant artystyczny ds. repertuaru dziecięcego.

Bardzo się cieszę, że nasz Teatr będzie miał w repertuarze propozycję dla mojego synka. Słyszeliśmy dużo dobrego o najnajowych spektaklach – powiedziała jedna z mam często odwiedzjących teatr w Gliwicach.

„Powitanie” będzie teatralną podróżą przez rytuały i zwyczaje, praktykowane w różnych częściach świata, towarzyszące narodzinom dziecka. Obrazy wzbogaci piękna, spokojna muzyka, grana na żywo na bardzo egzotycznych instrumentach. Łagodne światło i dająca poczucie bezpieczeństwa scenografia ma zapewnić komfort i przyjemność zarówno najmłodszym dzieciom, jak i rodzicom.

Reżyser spektaklu, Bartosz Kurowski, znany jest naszej publiczności jako autor świetnego przedstawienia „W kole”, a także dwóch cykli warsztatowych „Nie dokazuj!” i „ Powitanie w teatrze”. Scenografię i kostiumy zaprojektowała Klaudia Laszczyk, a piękną muzykę skomponował i wykona multiinstrumentalista Łukasz Grund. W rolach Mamy i Taty, a także podróżników zobaczymy Igę Bancewicz i Cezarego Jabłońskiego.

Koproducentem spektaklu jest sosnowiecki Teatr Zagłębia.

r e k l a m a