Przedostatni weekend czerwca (22 – 23) w Gliwicach będzie wypełniony książkami, kulturą i dobrą zabawą. Zapraszamy na szósty Wielki Finał Skupu Kultury!

To właśnie w niedzielę 23 czerwca na największym w regionie charytatywnym kiermaszu kulturalnym będzie można zobaczyć co gliwiczanie podarowali na cel akcji w trakcie trwającej przez ostatnie miesiące zbiórki. A jest tego sporo! Wszyscy, którzy odwiedzą kiermasz będą mogli wybierać spośród 15.000 książek, płyt i gier. W trakcie kiermaszu będzie można nabyć wszystkie podarowane wcześniej dzieła kultury za dowolną, zaproponowaną przez siebie kwotę. Organizator nie ustala cen, a wydarzenie ma charakter zbiórki publicznej. Całość dochodu z wydarzenia jest przekazywana na pomoc niepełnosprawnym podopiecznym Stowarzyszenia „Cała Naprzód”. W latach 2014 – 2018 odbyło się pięć edycji wydarzenia w trakcie których zebrano łącznie 37.458 zł.

Zachęcamy do odwiedzenia kiermaszu na gliwickim Rynku i do zrobienia kulturalnych zakupów z sercem.

Zanim gliwicki Rynek wypełni się książkami, czeka na nas prawdziwie kulturalna sobota, która upłynie pod znakiem spotkań autorskich. Przygotowaliśmy coś zarówno dla dorosłych, jak i dzieci.

Będziemy gościć Łukasza Orbitowskiego z najnowszą powieścią „Kult”. Spotkanie z autorem rozpocznie się 22 czerwca o godzinie 17.00 w Ormiańskiej, osobą prowadzącą jest Maciej Szczawiński z Radia Katowice.

Łukasz Orbitowski (ur. 1977)

Pisarz, autor programów telewizyjnych. Za powieść Inna dusza otrzymał Paszport Polityki. Nominowany do Nagrody Literackiej miasta Gdynia i dwukrotnie do nagrody Nike. Niegdyś fantasta nagrodzony Zajdlem, teraz pisze bez oglądania się na gatunki literackie. Przez ponad dekadę włóczył się po świecie. Obecnie mieszka z rodziną w Krakowie. Okazją do spotkania w Gliwicach jest premiera powieści Kult.

Najmłodsi czytelnicy będą mieli okazję poznać sześcioletnią Polę Stępniewicz, która napisała i przy pomocy przyjaciół wydała swoją książkę „Kto mieszka za meblami”.  Najmłodsza pisarka w Polsce pochodzi z Gliwic! Spotkanie z Pola odbędzie się w Minka Cafe (ul. Zawiszy Czarnego 22) 22 czerwca o godzinie 12.00.

„Wszystkie dzieci wiedzą, że za meblami mieszkają różne stwory”. Tak zaczyna się książka napisana i zilustrowana (z małą pomocą dorosłych) przez sześcioletnią Polę z Gliwic. Opowiada historię chłopca, który bał się potworów mieszkających w jego domu. Razem z mamą udało mu się opracować sposoby jak je oswoić. Teraz ta książeczka ma szansę pomóc innym dzieciom radzić sobie z ich „strachami”. A to, co jest w niej wyjątkowe to fakt, że tekst stworzyła kilkuletnia dziewczynka, ilustracje powstały na podstawie jej rysunków. Książka zyskała aprobatę psychologów dziecięcych, m.in. doktor psychologii Aleksandry Piotrowskiej czy Anny Bogacz-Rybczak – psycholog, specjalisty terapii dziecięcej.

Miłośnicy planszówek będą mogli wziąć udział w Nocnym Maratonie Gier Planszowych, który rozpocznie się 22 czerwca o godzinie 18.00 w Stacji Artystycznej Rynek.

W niedzielę 23 czerwca na gliwickim Rynku odbędzie się charytatywny kiermasz kulturalny. Całkowity dochód z wydarzenia zostanie przeznaczony na pomoc podopiecznym Stowarzyszenia Cała Naprzód. Odwiedzający kiermasz będą mogli wybierać spośród ponad 15.000 książek, płyt czy gier. Kiermaszowi jak co roku będą towarzyszyły warsztaty artystyczne; będzie można wykonać własną zakładkę do książki, spróbować swoich sił w sztuce ceramiki, a także pobawić się decoupagem. Zaplanowano także kącik z animacjami dla dzieci. Dodatkową atrakcją Finału będzie ustawiona na Rynku fotobudka, gdzie każdy odwiedzający kiermasz będzie mógł zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie.

Wyjątkowo ciekawie zapowiada się przygotowana przez gliwicką Bibliotekę mobilna gra miejska „Dwie twarze Adama Górnika” osnuta na motywach powieści „Zombie” Wojciecha Chmielarza. Akcja powieści toczy się w Gliwicach, dlatego też uczestnicy gry wyruszą ulicami naszego miasta w pościg za mordercą. Rejestracja uczestników gry potrwa 23 czerwca w godzinach 10.00 – 12.00 w Stacji Artystycznej Rynek. Aby wziąć udział z zabawie potrzebny jest smartfon z dostępem do Internetu.

O SKUPIE KULTURY

Skup Kultury jest cyklicznym wydarzeniem mającym na celu promocję czytelnictwa i aktywnej postawy społecznej polegającej na współtworzeniu wydarzeń kulturalnych w regionie, a także uwrażliwienie mieszkańców Gliwic na potrzeby osób niepełnosprawnych. 

Opiera się na idei wolnego obiegu dóbr kultury takich jak: książki, komiksy, płyty winylowe, płyty CD, filmy DVD, kasety, gry na PC i konsole, gry planszowe, a także rękodzieło.

Skup Kultury to nie jest zwykły bookcrossing – to największy charytatywny kiermasz kulturalny w regionie. Całkowity dochód z imprezy wspiera niepełnosprawnych podopiecznych stowarzyszenia. W latach 2014 – 2018 odbyło się pięć edycji wydarzenia w trakcie których zebrano łącznie 37.458 zł.

r e k l a m a