Skarby Królewskiej Odlewni Żelaza. Podaruj bliskiej osobie ciekawą pamiątkę z Gliwic

338

Królewska Odlewnia Żelaza swoją działalność rozpoczęła w Gliwicach z końcem XVIII stulecia. Związani z nią byli nie tylko świetni fachowcy, ale też utalentowani rzeźbiarze tacy jak August Kiss czy Theodor Kalide. Odlewnia szybko zasłynęła w całej Europie z galanterii żeliwnej – obok cudnej urody biżuterii – naszyjników, bransolet, diademów czy ozdobnych grzebieni, produkowała przyciski do papieru, igielniki, podstawki pod zegarki, kałamarze… Zgodnie z ówczesną modą powstawały też medaliony portretowe z władcami, członkami rodzin panujących czy celebrytami. Służyły one jako ozdoba wnętrz mieszkalnych – salonów albo gabinetów. Dziś żeliwne precjoza wchodzą w skład liczącej około 2 tysięcy obiektów kolekcji odlewów artystycznych Muzeum w Gliwicach, a wybrane z nich prezentowane są w Oddziale Odlewnictwa Artystycznego. Teraz zabytkowe medaliony debiutują w nowej roli – wyjątkowych pamiątek odzwierciedlających artystyczne i przemysłowe dziedzictwo Gliwic.

Skarby Królewskiej Odlewni Żelaza (fot. Muzeum w Gliwicach):

Repliki medalionów portretowych, wykorzystując nowej generacji gips polimerowy wykonała muzealna konserwator, Magdalena Urbaniak-Leśniak. Dzięki zastosowaniu specjalnych barwników, a także pieczołowitemu patynowaniu, każdy z medalionów to jednorazowy, niepowtarzalny egzemplarz – można powiedzieć – małe dzieło sztuki… Medaliony z Królewskiej Odlewni to nie tylko kolejna pamiątka, ale i przedmiot, który wyrasta wprost z kulturowego dziedzictwa Gliwic i jest świadectwem rezultatów, jakie może dać przymierze sztuki i przemysłu w imię tego, co piękne. Cieszymy się, że teraz oprócz warsztatów edukacyjnych w Oddziale Odlewnictwa Artystycznego możemy w taki sposób dzielić się skarbami Królewskiej Odlewni Żelaza i promować niezwykłe dziedzictwo naszego miasta – mówi Ewa Chudyba z Muzeum w Gliwicach, inicjatorka i koordynator przedsięwzięcia.

Obecnie, w cenie 10 zł za sztukę zakupić można repliki medalionów przedstawiających:
– księżniczkę pruską Elżbietę Ludwikę, przyszłą synową królowej pruskiej Luizy, (oryginał: Królewska Odlewnia żelaza w Gliwicach, ok. 1820 r.),
– Angelikę Catalani, słynną na początku XIX wieku włoskią śpiewaczkę operową (oryginał: Królewska Odlewnia żelaza w Gliwicach, ok. 1820 r.),
– księżniczkę Luizę (Ludwikę), córkę królowej pruskiej Luizy ((oryginał: Królewska Odlewnia żelaza w Gliwicach, ok. 1820 r.).
Repliki medalionów to przedmioty kolekcjonerskie, nie przeznaczone do zabawy. Każdy medalion zapakowany jest w tekturowe pudełko, posiada także wytrzymałą linkę, dzięki której może zostać zawieszony.

Repliki medalionów portretowych do nabycia:

  • Willa Caro (ul. Dolnych Wałów 8a)
  • Centrum Informacji Kulturalnej i Turystycznej przy kinie Amok (ul. Dolnych Wałów 3)
  • Oddział Odlewnictwa Artystycznego (ul. Bojkowska 37)
r e k l a m a